Laupäeval, 1. aprillil, 13.30–16.30 toimub Vaskjala Loomeresidentuuris avatud uste päev, kus oma loomingut tutvustavad Jonathan Stavleu, Katarzyna Pitek ning külalisesinejad Erik Alalooga ja Janno Bergmann.
Jonathan Stavleu on Hollandi kunstnik. Tema praktika on enamasti keskendunud kohaspetsiifilistele installatsioonidele. Vaskjala Loomeresidentuuris soovib ta uurida arheoloogia ja mahajäetud tööstusstruktuuride vahelisi seoseid. Võimalik, et see viib vanade 20. sajandi ehitiste kuvamiseni arheoloogilises kontekstis.
Tere, Jonathan! Ma sain aru, et sinu Vaskjalga jõudmine on juba teine katse?
Tere! Jah, ma kandideerisin juba eelmine aasta koos oma sõbraga, kes on samuti Amsterdami päritolu kunstnik, aga elu tuli vahele. [naerab] Mul on mõned sõbrad-kolleegid siin varem tööd teinud ja nende soovitused andsid innustust, et siia tulla. Nüüd lõpuks olen kohal ja saan asuda oma projekti kallale. Vaskjala on ilus koht töötamiseks, kõik see keskkond siin ümber ja muu! Ma elan ja õpin Eestis 2020. aastast, tegin EKA-s oma magistrit ja nii palju, kui ma olen mööda maad ringi rännanud, on igal pool väga erilisi ja ilusa loodusega kohti. Eesti on võrreldes Hollandiga palju rahulikum ja mis puudutab kunsti, siis siin ei olda niivõrd võistluslikud ning konkurents kunstis ja kunstiturul ei ole nii survestav kui Hollandis. Siin luua on palju stressivabam.
Sinu projekt siin seob arhitektuuri, arheoloogiat, ajalugu ja skulptuuri. Mis sellest kooruma peaks?
Jah, varasemalt olen teinud mitmeid skulptuure, pärast EKA-sse naasmist pöördusin elukeskkonna temaatika juurde. Eelmisel aastal oli mul Riias ühel näitusel väljas esimene sellest temaatikast kantud töö. Kui selle mõte kiirelt kokku võtta, siis linnakeskkonda seovad juhtmed, meie elud on ühenduses vooluvõrgustiku, aga ka näiteks internetikaablite kaudu. Samuti on mind järjest rohkem hakanud huvitama arheoloogia. Mu isa, kes on professor, osales koos mu emaga 1980ndatel Jordaanias väljakaevamistel ja tema lood sellest on mind köitnud väga kaua. Eestis, siinsamas Jüris ning selle ümbruses on mitmeid vanu varemeid ja palju sündmusterikast ajalugu. Mulle jäid silma Jüri kiriku vastas asuvad varemed ja tekkis soov nende loost rohkem teada saada ja säilitada nende lugu oma kunstis.