Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Laupäev, 8. aprill
Ookeanide pinnatemperatuur on saavutanud dokumenteeritud ajaloo kõrgeima taseme. NOAA (National Oceanic and Athmospheric Administration) esialgsetel andmetel on alates aprilli algusest olnud ookeanide pinnatemperatuur 21,1 kraadi, tõugates troonilt eelmise, 2016. aastal püstitunud rekordi, milleks oli 21 kraadi. La Niña jahutav kliimanähtus on viimased kolm aastat temperatuuri madalamal hoidnud, kuid nüüd kohale jõudev El Niño soojendav kliimanähtus võib veelgi tõsta ekstreemsete ilmaolude võimalust, globaalseid temperatuure ning seehulgas ka ookeanide pinnatemperatuuri.
Allikas: The Guardian
A new record high and certainly not a good one:
— Virginijus Sinkevičius (@VSinkevicius) April 10, 2023
This map shows our oceans surface temperature is headed off charts.
Scientists confirm that this April it reached its peak.
Our restorative actions for our ecosystems will define humanity’s trajectory.https://t.co/kRNY98Tipn pic.twitter.com/JAvfeXKcyX
Reede, 7. aprill
Brasiilia Amazonase vihmametsa raadamine tõusis 14 protsenti võrreldes eelmise aasta märtsiga. Möödunud kuul raadati 356 ruutkilomeetrit metsa. Kuigi raadatud metsa pindala tõusis, mis justkui viitaks Brasiilia uue presidendi Luiz Inacio Lula da Silva lubaduse metsa kaitsta läbi kukkumisele, on kogu senise aasta raadatud metsa kogus siiski madalam kui eelmisel aastal – jaanuarist märtsini on raadatud 845 ruutkilomeetrit metsa, mis on 11 protsenti madalam kui eelmise aasta samal perioodil. Siiski tõusis raadamine ka veebruaris, mistõttu on kaheldav, et 2023. aastal Amazonase raadamine märgatavalt väheneb.