Allolev on viimane Ypsiloni keskkonnakiri, vähemalt oma praeguses vormis. Esimesest keskkonnakirjast on möödas aasta ja kaheksa kuud ning selle ajaga pole pilt kliimamuutusest ja meie maakera tervisest märgatavalt paranenud. Kuigi see esmaspäevad õhtutesse parajalt masendavaid keskkonnaampse toonud artiklite sari lõppeb, ei tohi unustada, et kõik siin kajastatu jätkub. Võib-olla mitte samas vormis ega samades kohtades, aga kusagil on alati keegi, kes kannatab kliimamuutuste pärast.
Reede, 21. aprill
WMO raportis «State of the Global Climate» toodi välja, et viimased kaheksa aastat on olnud dokumenteeritud ajaloo kõige soojemad ning merevee taseme tõus ja ookeanide soojenemine on tõusnud uutesse kõrgustesse. Kliimamuutuse halastamatu pealetung on toonud maailma rohkem põudasid, rohkem üleujutusi ja rohkem kuumalaineid, mis mõjutavad nii inimeste tervist kui toimetulekut. Raportis rõhutatakse kiiremaks ja laiemaks tegevuseks kliimamuutuse vastu. Peamiste kasvuhoonegaaside kogus atmosfääris tõusis 2021. aastal, mis on hetkel viimane kindlate andmetega aasta, rekordilistesse kõrgustesse. Antarktika merejää pindala langes dokumenteeritud ajaloo madalaimale tasemele ja osa Euroopa liustike sulamine oli graafikutelt täiesti väljas. See on vaid osa meie karmist reaalsusest.
Allikas: UN News
#ClimateChange shocks increased in 2022. Ocean heat and sea level rise at record levels. Antarctic sea ice hit a new low. Extreme glacier melt in Europe. #StateOfClimate report highlights the huge socio-economic cost of droughts, floods, and heatwaves.🔗https://t.co/yipNQtrK12 pic.twitter.com/Vnrbe9M8Xl
— World Meteorological Organization (@WMO) April 21, 2023
Reede, 21. aprill
Merevee tase tõuseb ülemaailmselt kaks korda kiiremini kui aastatel 1993–2022. Eelmisel aastal püstitus uus rekord. Vahemikus 2013–2022 tõusis merevee tase keskmiselt 4,62 mm aastas. Alates 90ndate algusest on merevee tase tõusnud üle 10 cm. Isegi kui me täna lõpetaks kasvuhoonegaaside heited, jätkuks merevee taseme tõus tuhandeid aastaid, sest juba atmosfääri paisatud kasvuhoonegaaside kogus on nõnda suur. Merevee taset tõstavad liustike sulamine ja ookeanide kuumus.