KUNSTIOKSJON Osta soovitakse aktimaale naistest. Maik Kalberg maalib kosmonaute

Maik Kalberg «Greenhouse Special Vegetary Operation» Foto: Osta.ee fotod
Copy

Ükski maal ei tohiks maksta rohkem kui maja, kus see ripub. Sel nädalal toimus aga galerii Art & Tonic kevadine «Osta noort kunsti» oksjon, kus võis maale soetada kinopiletihinnaga võrreldes võimaliku hilisema väärtusega. 85 teosest leidsid uued kodud 80. Maahind kerkib kogu aeg, sest maad juurde ei tule. Kuidas on kunstiga?

Kõrgeima hinnani jõudis Agnes Veinbergi «Loodus laulab mulle»: 7000 eurot. Tegemist on aktiga, kuigi modellil puudub inimnägu. Edukad olid teisedki naisaktid: Marleen Suvi «Suffering Brings Transformation» tõi sisse 6000 ja Anna Kõuhkna «Maandatud» 5000 eurot. Peaaegu iga maal natuke valetab. Samas kujunes Ana Kuristi «Feeling Deeply» lõpphinnaks 700, võib-olla fotorealismi tõttu.

Meesakte eriti polnud, kui mitte arvestada Alo Valge «oooo. aasta suve», millel hüppab maailma ühe edukaima kunstniku David Hockney teoseid meenutaval kombel basseini ujumispükstes mees (lõpphind 3800 eurot) ja Henrik Esse «Vannist väljuv Gunnar Graps», millel nimetet rokilegend tegeleb nimetet tegevusega (500 eurot). Naised maalivad naisi, mehed mehi. Võib-olla pole see oluline.

Mõni maal jääb ostmata või ostetakse liiga odavalt siis, kui kõik kunstihuvilised takseerivad seda ja ütlevad: «Hmm, see ilmselt ei lähe, sest enamik kunstist pole hea.» See on juba olulisem.

Agnes Veinberg «Loodus laulab mulle»
Agnes Veinberg «Loodus laulab mulle» Foto: Osta.ee fotod

Valge ja Esse popkultuuriliste teoste kõrval oli kolmas kõige põnevam Maik Kalbergi «Greenhouse Special Vegetary Operation». «Hits you with the bop gun,» ütleks Kalbergi teose kohta bänd Parliament. Sellel on kujutatud lugematul hulgal asju ja tegelasi: tiigrid, pandad, ninasarvik, elevant, lõvi, ahv, autod, kõlarid, plaadimängija, tomatid, paprikad, (peamiselt) mustanahalised inimesed. Ja kosmonaut. Gagarin. Kosmonaute leidub Kalbergi teistelgi piltidel.

Kosmonaudi südame kohta öeldakse, et sellega võiks elada 200-aastaseks. Kosmonautika tegeleb kosmose hõlvamisega inimkonna huvides. Kosmonaudid magavad kosmosejaamas keskmiselt tund aega vähem kui Maa peal, põhjusteks kosmoses viibimisega seotud stress, kuid ka öö ja päeva tsükli kadumine. Kosmonaudi organismi läbivad kõrge energiaga osakesed võivad põhjustada mutatsioone DNA-s.

Mait Kalberg «Greenhouse Special Vegetary Operation»
Mait Kalberg «Greenhouse Special Vegetary Operation» Foto: Osta.ee fotod

Gagarin saabus Kalbergi töödesse paar aastat tagasi, kui möödus 60 aastat esimesest kosmoselennust ja maailmas valitses krüpto-NFT laine ja Marsi koloniseerimise teema. Maalil on see filmi «A Trip to the Moon» ikoonilise kaadrina, aga Marsi-võtmes.

Alo Valge oli üks osalejaid, keda Kalberg esile tõi. «Enamik teiste osalejate töödest on ühest või teisest küljest huvitavad. Üksikud erandid on need, mis ei kõneta, ja seal võib ka olla viga minus. Ma alati vaatan huviga, mida teised teinud on. Tore on näha järjepidevalt tootvaid ja oma teemat arendavaid loojaid,» ütles ta. «Väga kahju oli Eva Elise Olli puudumisest,» lisas Kalberg. Noorkunstnik Oll suri tänavu.

Alo Valge «oooo. aasta suvi»
Alo Valge «oooo. aasta suvi» Foto: Osta.ee fotod

Kalberg jälgib ikka oksjonit kui võimalik. Oma töö läks tal seekord 1600 euroga, millega võis kunstnik rahule jääda, kuna pani alghinnaks 500 ehk miinimumi, mille eest oleks nõus teosest loobuma. Ta tunnistas, et aktimaal võib olla tõesti populaarne, kuid kindlasti ei tekita see soovi ise lihtsalt müügi eesmärgil selles suunas kalduda. Autor peaks ikka lähtuma enda seest tulevast loomiskirest, mitte proovima trende ennustada, vähemalt Kalberg tunneb nii.

Oksjonitega tal aga erilist suhet pole ja maailma suurte oksjonimajade käekäiku jälgib ta pisteliselt. Kalberg ei näe põhjust üleliia oma energiat kulutada sellele. Maailm saab tema teoseid omandada näiteks Saatchi galeriist. Kalbergi jaoks on see aga lihtsalt platvorm, kus loomingut pakkuda. «Üks suurimaid ja populaarsemaid,» möönas ta.

Kunstiilmas läbi löömiseks tuleb eristada soovi luua müütilist ja soovi luua traditsioonilist. Vahel on kunstiinimese anne suurem kui oskus seda müüa. Aga eks sellepärast ju kunstiga tegeletaksegi, et on asju, mida sõnades ei saa väljendada. «Ma ei tea, mida ma tahan oma töödega öelda. Ma lihtsalt loon kujutluspilte,» teatas tänavu filmitegija Albert Serra.

Marleen Suvi «Suffering Brings Transformation»
Marleen Suvi «Suffering Brings Transformation» Foto: Osta.ee fotod

Kalberg ütles, et püüab luua midagi omanäolist, kus on läbi põimunud elemente nii klassikalisest, lähiajaloost (1990.-2000. aastad) kui ka päevakajalisest läbi tema tagasihoidliku filtri. Kuna ta on olnud mitmete tudengifilmide ja telesarjade, näiteks «Merivälja», monteerija, peab muidugi küsima audiovisuaalseid lemmikuid. Praegu on nii palju erinevat ja kõrge tasemega meelelahutust, et võiks loetlema jäädagi, aga Kalberg proovis. Hiljuti meeldinud seriaalid: «Atlanta», «Barry», «Succession» (hiljutised hooajad). Hiljuti meeldinud filmid: «Amsterdam», «Triangle of Sadness», «The Banshees Of Inisherin».

Kõik Kalbergi lemmikud on ka üldsuse seas laialdaselt hinnatud, kui välja arvata «Amsterdam». ««Amsterdam» meeldis just vaba loomingulise energia poolest. Mulle on meeldinud ka selle looja, David O. Russelli varasemad filmid: «American Hustle», «The Fighter». Ja muidugi on see Business Plot üks huvitav sündmus, millest väga ei räägita,» põhjendas Kalberg. Business Plot oli 1933. aasta vandenõu panna Franklin D. Roosevelti asemel Ameerika Ühendriikide presidendiks Smedley Butler. «Ma arvan, et kõik detailid on teostes suhteliselt olulised, kui need on sinna juba pandud. Publik ise saab valida, kui palju pead murrab mingi elemendi üle,» ütles Kalberg, rääkides seega ilmselt ka enda töödest.

Kas tal puudub soolikas vaikelude tarbimiseks ja paelub, kui pildil on sündmused? Kalberg nii ei arva. Talle isegi pigem meeldivad vaikelud omas ajas ja kohas. «Ütleks, et kõik tomatid, kurgid, paprikad ja taimed minu maalidel on mingis mõttes osaliselt vaikeludele suunatud,» lausus ta.

Henrik Esse «Vannist väljuv Gunnar Graps»
Henrik Esse «Vannist väljuv Gunnar Graps» Foto: Osta.ee fotod
Tagasi üles