Olen viimastel päevadel vaadanud ebamõistlikult palju Toompea šõud. Eile õhtul magama minnes mõtlesin, kas hommikul asi jätkub. Ärgates rõõmustasin – tsirkus ei ole ennast veel kokku pakkinud ja linnast lahkunud. Minu kui maksumaksja raha on üle aastate asja ette läinud. Ja samas – naudingul ei ole teatavasti hinda.
Võib-olla tekkis ka küsimus, miks just ebamõistlikult palju? Vastus on lihtne – ma muidu olen intelligentne inimene (kõigi meelest, keda tunnen), aga nüüd siis nii. Ja nagu John Lennon on öelnud: I'm a dreamer, but I'm not the only one. Ka mina olen unistanud, et olen targem kui tegelikult. Reaalsus aga teeb oma korrektuurid.
Ühest küljest vaadatuna on poliitika nüüd natuke lahedam. Muidugi võivad Reformierakonna toetajad nutta ja ratsionaalsusele apelleerida. Neutraalsele vaatajale aga parem kui muidu, või mis? Pilku natuke kaugemale suunates näeme, et näiteks Prantsusmaal on üheks demokraatia kaalukeeleks rahvas tänavatel. Ja mis nad teevad? Peksavad poode ja autosid segi! Rikuvad ju seadust! Lääne demokraatia siiski. Kuidagi on aga aastasadade jooksul jõutud sinna.
Meil on paar päeva parlamendi töö häiritud ja lehtedes figureerivad pealkirjad: põhiseaduslik kriis, tahan Riigikogust ära! Ja kõik kulmineerub sellega, et muidu kõva mees Mürgel Pigi nutab kuskil telesaates, et vaat' kui hirmus. Hirmus olukord! Eks ta ole õudne küll – mina televaatajana olen ka neil päevil tundnud, kuidas riik käte vahelt libiseb.
Tahame jõuda Läände, aga ilma Kolgatat läbimata, kuskil Riigikogus ratsionaalseid argumente esitades nagu villast sokki heegeldav vanaema. Võib-olla ongi Lääs jõudnud sinna kohta, kus demokraatia tähendab rahva jõu kasutamist ka riigi vastu? Autokraatia ju igatahes tähendab vastupidist.