Poksi ja Pariisi kööki armastanud ajakirjanik A. J, Liebling (kes ütles, et kirjutab kiiremini igaühest, kes kirjutab paremini, ja paremini igaühest, kes kirjutab kiiremini) mainis, et Proust kirjutanuks ehk veel paremini, kui oleks paremini süüa saanud.
Kinos Sõprus toimub mais toidufilmide festival, kus viiel teisipäeval linastuvad kokku viis filmi. Ei, need ei ole «Chef», «Ratatouille» või «Burnt». Need on tuliuued dokumentaalfilmid: «Mibu» kokad on Jaapani köögi hallipäised jumalad Hiroyoshi ja Tomiko Ishida, «Virgilio» nimitegelase Virgilio Martinezi restoran Central asetseb Ladina-Ameerika parimate restoranide loetelus esikohal, «Stella» räägib Itaalia noorest pitsakokast Ciro Olivast, «Coldwater Kitchen» kokkamisest Ameerika vanglas ja «Love, Charlie» 54-aastaselt surnud tippkokast Charlie Trotterist.
Charliet meenutavad filmis hea sõnaga Grant Achatz, Emeril Lagasse, Wolfgang Puck ja paljud siiani tippkokanduses teed näitavad tegijad. Kokkadest on saanud superstaarid, nagu DJ-dest said superstaarid: Jamie Oliver, Gordon Ramsay, Guy Fieri, Nigella Lawson, Mario Batali. Rahvas ootab kokasaateid («Top Chef») ja -raamatuid (Ragne Värgi värske «Lõuna- ja õhtusöök lihtsalt ning maitsvalt» tõusis avanädalal Apollo raamatutabeli tippu).
DJ/foodie Questlove kirjutab raamatus «Something to Food About», et menüükujundus võib olla nagu plaadi kaanepilt. Menüü ise võib olla Radiohead või REO Speedwagon, stuudioplaat või kogumik. Restoran on esinemispaik ja juba ühe tooli lisamine muudab eripära. Koka ja DJ töö on rahva lootustega manipuleerimine. Kuidas sokutada hiphopi sisse «Sweet Caroline»? Questlove sokutab.
See võib tähendada ka tantsupõranda tühjendamist. Restoran tühjendamist endale lubada ei saa.
Paljud teavad, et kokanduse kohta kasutatakse mõnikord sõna «gastronoomia», kui soovitakse väljendada oskust valmistada peeni toite, paljud aga ilmselt ei tea, et elukutselist kokandusega tegelejat nimetatakse tavaliselt kokaks ja gastronoomiks nimetatakse tavaliselt harrastajat.