Noore peolise (eeldatav) üledoosisurm arestikambris võiks avada üldsuse silmad narkopoliitika soovimatute tagajärgede suhtes. Ühiskonnanana peame hoiatama ja noomima, ent ei tohi unustada uimastitarvitajate inimõiguseid, nende õigust elule. Süsteemis, mis rajaneb vaid keelamisel ja karistamisel, oleme ohvrid me kõik.
Ööl vastu 9. juulit suri Pärnu arestimajas sinna südaööl toimetatud 20-aastane mees, kes oli varem uimastijoobe kahtlusega viidud festivali Beach Grind politseitelki, kus nn arstlik kontroll tunnistas ta seisundi piisavalt heaks, et ta võiks jätkata kainenemist arestimajas. Kell kolm märgati, et noormees ei liiguta. Katsed teda elustada ei õnnestunud. Eeldatav surma põhjus on uimastite üledoos; täpsema põhjuse selgitab ekspertiis.
Milliseks ekspertiisi tulemus ka ei osutu, on juba praegu selge, et see oli surm, mida uimasteid mõistlikult reguleerivas või vähemalt uimastiseaduste vastu eksijate suhtes iga ametkonna tasandil inimlikult käituvas riigis oleks tõenäoliselt olnud võimalik ära hoida. Võimalik, et edasise uurimise käigus selgub, et oma hinnangus eksisid ekspertiisi läbiviijad ja/või ametikohustuste täitmisel politseiametnikud. Aga nende karistamine – mis võib olla õiglane ja õigustatud – ei lahenda siiski suuremat probleemi.
Postimehe terviselisas 9. juuli õhtul avaldatud uimastitarvitamise-teemalised tervisesoovitused festivalikülastajaile ütlevad muu hulgas, et kui narkojoobes inimene on uimane, kuid teadvusel, ei tohi teda jätta üksi; ta tuleb paigutada istuvasse asendisse; teda ei tohi panna voodisse, kuna magades võib teadvus kaduda; temaga tuleks pidevalt rääkida ja jälgida, et ta teadvust ei kaotaks, ja pidada meeles, et on olnud juhuseid, kus magama pandud noor inimene on leitud hommikul surnuna. Ajakirjandusele seni avaldatud kirjelduse kohaselt selliseid meetmeid Pärnu arestimajas ei kohaldatud; vahistatut jälgiti turvakaamera kaudu ja käidi kord tunnis läbi arestikambri akna vaatlemas.