Kuigi Stalin ja teised bolševistlikud liidrid nägi kunstis suuresti ainult propagandavahendit, tuli vahele erandeid, näiteks Bulgakov. Stalinile ta ikka väga meeldis – romaan «Valge kaardivägi» oli üks Jossifi lemmikuid, Bulgakovi näidendite esmaetendustel istus ta teatrsaalis, ja olid ajad, mil ta pidas Bulgakoviga lõputuid telefonikõnesid.
Aga no ikka kiusas, kuna kasu, mida ta Bulgakovist eeldas, tolle allumatuse tõttu ei tulnud. Kiusas, aga pidas nii meeletult lugu, et jättis elama. Paljudel puhkudel ei jäänud kunstnik elama, seega kirjanikku või kunstnikku stalinistiks nimetades võiks ka hetkeks mõelda, kas mingile teosele võis eelneda otsene tellimus, mille täitmata jätmisel oleksid olnud tõsised tagajärjed.
Nõukogude Liidus pidi nõukogude kirjandus propagandavahendina olemas olema; Eestis täitsidki selle koha Smuul, Vaarandi jt. Tiraažid olid hiiglasuured, sõnumid jõudsid miljoniteni. Kui polnuks Smuuli, tulnuks Moskval nõukogude eesti kirjandus mingil teisel kujul välja mõelda – tõenäoliselt andetumana, võimalik, et venekeelsena; ega midagi paremat poleks kuidagi tulla saanud. Absoluutselt mitte mingi probleem polnuks Stalinile toona ka kõik eesti kirjanikud asumisele saata ja Permi oblastist uued kirjanikud koos kirjanike liidu esimehega asemele transportida.
Seega – kui Smuulide näol oli nõukogude kirjandus olemas, lünk oli täidetud, tähelepanu oli sellel ja nõukogude eesti kirjandus propagandavahendina Moskvat rahuldas, siis osaliselt tänu sellele sai selle taga kuidagimoodi juhtuda ka ülejäänu, mida me toonasest kirjandusest tänini hindame.
Sama lugu on teiste toonaste eesti soost kommaritega. Ahju nad siis nüüd, või mitte, aga asjaolu, et okupeeritud Eestis oli juhtivatel positsioonidel piisav hulk eest keelt emakeelena rääkivaid inimesi, hoidis siin suurema venestamise ära. Kes olid lojaalsed unistusele omariiklusest, kes komparteile või isiklikule võimuihale. Jutud süsteemi seestpoolt õõnestamisest on rahvusromantika; seda ei tasu tõsiselt võtta. Moraaliga vastu olemine oli kujul või teisel tavareaalsus – leedukad olid nii tublid ja agarad kommunistid selleks, et Moskva ei tahaks sinna vagunite kaupa biomassi saata. Täna on Leedu elanikkonnast venelasi 6,3%.