1942. aasta jahedal varakevadel saabusid Viljandisse poolakad – mees ja naine, kaenlas alla aastane tüdrukutirts. Nad olid Poolast jalgsi teele asunud mitu kuud varem, peatunud mõne aja ka Leedus sinna enne neid jõudnud kaugete sugulaste juures, kuid sealt kupatati nad peagi taas teele.
Ajad olid rasked, iga suu, mida tuli lisaks toita, oli suureks koormaks, ning nii nad Eesti poole teele saadetigi. Jutuga, et Eestis on hea, veel kõige parem, kui seal Mulgimaale paika saate – hea rikas kant ja kartuleid söögiks annavad põllulapid seal rohkem kui on tähti taevas.
Need poolakad olid minu vanaema ja vanaisa ning nende tüdrukutitt, minu ema.
Vanaisa sai Viljandis juhutöid, aga suuremat töömeest temast ei olnud; ta oli omajagu kõrk ja iga töö talle ei kõlvanud. Seega ei jäänud vanaemal muud üle kui end räntsti Viljandi Tuletikuvabriku, toona ENSV Tulitikutööstuse värava ette maha visata ja tööd anuda. Ta oli seal ikka hea mitu päeva lamamas käinud, enne kui keeleoskuseta ja väikese lapsega poolatar lõpuks kõige lihtsamale liinitööle lubati. Kui vanaema teise lapse ootele jäi, kadus vanaisa nelja tuule poole ja temast ei tea keegi enam midagi. Tüdrukutele leidis vanaema hoidjaks vanatüdrukust poolatari Barbara.
Elamispinna sai vanaema Tikuvabriku tööliste barakki Kantrekülla, niinimetatud Maateni majja. Maateni maju oli Viljandis toona kolm. Nime olid need saanud Viljandi vorsti- ja lihatööstuse omaniku Jaan Maateni järgi, kes 1941. aastal arreteeriti, surma mõisteti ja Venemaal Kirovis vanglas maha lasti. Tema abikaasa suri aastaid hiljem Viljandis, tütrel aga õnnestus Itaaliasse põgeneda. Maateni majad ja neis asunud korterid anti ENSV Tulitikutööstuse käsutusse.