Oma tänaste teadmistega jällegi kaugemasse minevikku vaadates saan öelda, et enne seda, kui 2014. aastal 24-aastasena haiglasse sattudes diagnoosi sain, olin ma olnud depressiivne ka juba 15- ja 16-aastasena. Jäin enesevigastamisega emale vahele, kes, muide, ei viinud mind arstile, vaid oma ületöötanud psühholoogist sõbranna hilisõhtusele vastuvõtule.
Ma ei tea, kas me olime tõesti nii vaesed või oli vanematel minust ikkagi täiesti ükskõik – pole siiani aru saanud –, aga aitas too tädike mind üsna vähe, suutmata neid asju, milles me toona kokku leppisime, meeldegi jätta. Muidugi jäi hoolimatusetunne kõigist sellistest lapsepõlvekogemustest mu kehasse, mille tõttu ongi mul raske üldse inimesi usaldada.
Hoolimatu kasvatus vaimselt ja füüsiliselt vägivaldses keskkonnas ning totaalne ükskõiksus oma lapse emotsionaalse heaolu suhtes ei soosi noorel inimesel sugugi tervisliku vaimse tervise hügieeni kujunemist. Inimese maailmataju ei kujune normaalselt välja, mistõttu on see sisemiselt sandistatud; hirmus elamine tekitab vaimseid düsfunktsoone. Kõige hullemas ja ka tavapärasemas stsenaariumis on need inimesed alati ohvrid – isegi siis, kui nad seda ei teadvusta, ent on sellistes tingimustes oma kujunemisperioodil elanud.
Ühest küljest, jah, nad ongi elutingimuste ohvrid, aga sageli võib see väljenduda isegi low-key-passiiv-agressiivsuses kõigi suhtes, kes neid vähegi riivavad, sest iga vale liigutus võib vallandada orkaani, mille alla jäävad kõik, kes lähedal asuvad. Kokkuvõttes on nad seega samasuguses üksinduses nagu siis, kui nad sisuliselt hüljati.
Ega lapsele elamispinna võimaldamine ja söögi pakkumine ei hoia teda tegelikult elu küljes kinni. Ja kui vanemad juba oma lapsi niimoodi objektistavad, siis mida veel oodata ühiskonnalt või sotsiaalselt läbikäimiselt üldiselt? Selle pinnalt võrsubki sotsiaalne ärevus ja välja arenemata jääb võimekus päriselt teistestki hoolida. On väga raske hoolida, kui sa ei tea, mida see tähendab, aga veel hullem, kui sa ei tahagi teada saada. Ja siiski on raske kõigist samaväärselt hoolida.