Millest koosneb universum? Praeguste hinnangute kohaselt moodustab tumeaine umbes 25%, tumeenergia 70% ja nähtav ehk tavaline aine vaid umbes 5% universumist. Meie arusaam nendest mõistatuslikest, n-ö tumedatest koostisosadest seisab siiani avastuse lävel ning nende uurimine hõlmab nii kosmoloogiat – astronoomia haru, mis käsitleb universumit selle kõige suuremates mastaapides – kui ka osakestefüüsikat.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) kosmoseteleskoop Euclid startis 1. juulil Floridast ülesandega Maast eri kaugustel asuvaid galaktikaid senisest täpsemalt vaadelda ja kaardistada. Euclidi eesmärk on just tumeda universumi mõistmisele lähemale jõuda ja seekordne kosmosemissioon on üks peaaegu et lugematutest pingutustest uurida midagi, mis on jäänud seni tuvastamatuks ka kõige täpsematele mõõteseadmetele.
Ent kuidas mõõta midagi, mida silmaga ei näe?
Ootamatute kiirustega kosmiline karussell
Kujutage ette karusselli tiirlemist. Seda vaadeldes täheldaksime, et väljaspool asuvad istmed tiirlevad kiiremini nendest, mis on seespool. Välimised istmed peavad täistiiru tegemiseks läbima pikema vahemaa sama ajaga, mis sisemised istmed, seega liiguvadki need kiiremini.
Päikesesüsteemi tasandil on asjad teisiti. Päikesele ehk Päikesesüsteemi keskmele lähedal asuvatele planeetidele mõjub suurem gravitatsioonijõud kui välimistele. Nad tiirlevad stabiilse orbiidi säilitamiseks kiiremini kui välimised planeedid.
1970. aastate paiku uuris USA astronoom Vera Rubin koos kolleeg Kent Fordiga tähti, mis tiirlevad galaktika keskpunkti ümber. Astronoomid eeldasid, et tähtede tiirlemiskiirus järgib galaktika keskmest kaugemale liikudes sama põhimõtet nagu Päikese ümber tiirlevate planeetide puhul. Üllatusena leiti, et tähed galaktikate välispiirkondades tiirlesid ootamatult kiiresti. Peale galaktika keskpunkti gravitatsioonijõu on lisaks veel miski, mis hoiab neid tagasi galaktikatevahelisse ruumi lendamast.
Astronoomid on sarnast efekti vaadelnud eri kosmilistes mõõtkavades. Ligi 40 aastat enne Rubini tööd uuris Šveitsi-Ameerika teadlane Fritz Zwicky Coma-nimelist galaktikaparve. Zwicky täheldas, et parve servadel asuvad galaktikad liikusid prognoositust märksa kiiremini. Galaktikaparvi uuris 1980. aastatel ka Eesti kosmoloog Jaan Einasto, kes täheldas samuti galaktikate liikumises ootamatuid kõrvalekaldeid.