2015. ja 2016. aastal käin läbi kaks konstellatsiooniteraapia seanssi. Puutusin seal vist esimest korda kokku peresüsteemi tervikliku vaatlemisega, mille kaudu saab tuvastada generatsioonide viisi edasi kandunud probleeme.
Konstellatsioonitehnkat kasutati toonases teraapias psühhodraamaliku grupitöö raames, ent holistilise teraapia konstellatsioonitehnikas (2020–2023) kasutame peredünaamika süsteemi loomiseks inimeste asemel kaltsulappe (samas kasutatakse ka nukke).
Viha, mida ma endaga tänaseni kaasas kannan ja mida kirvega puude raiumine pole ikka veel täielikult minust lahutada suutnud, andis end teravalt tunda just seal. Mõneti võiks esimest konstellatsiooni-grupitööd näha küll nagu vaimude väljakutsumise riitust, aga kontakt tunnetega, mis sellega kaasnevad, on olnud liiga reaalne, et seda vaid kujutluseks pidada. Sama saab ju väita ka paranormaalsete nähtuste kohta.
Ypsiloni toimetus ei soovita vaimse tervise murede puhul otsida abi konstellatsiooniteraapiast, vaid eelkõige pöörduda teaduspõhiste vaimse tervise ekspertide poole.
Paneb mõtlema, kas inimese psüühika seosed minevikuga polegi ehk midagi muud kui edasikandunud emotsionaalsed ja bioloogilised laengud, millele omistatakse aina uusi kultuurilisi tähistusi, mida harjutakse pidama «ise» identiteediks… Lacanlikku psühhoanalüüsi laskuda oleks aga siinkohal liigne abstraheerimine; vaimse tervise abi kättesaadavus on selletagi kehv.
Kõige õudsem äärmuslike pikkade tundeperioodide juures ongi see, et algne põhjus, millest need tekivad, ei tulene lihtsalt ainete tegemisest. Sõltuvuste puhul on oluline aru saada, et sõltuvused emotsionaalsetest seisunditest ja substantsidest ei erine teineteisest väga palju. Sõltlane on ka inimene, kes ei ole vaimselt võimeline iseenda suhtes adekvaatseid otsuseid tegema, kuna tema emotsionaalne heaolu sõltub ainetest või teiste hinnangutest tema isikule. Emotsionaalne ebakainus on kordi levinum kui ainesõltuvused, aga sel teemal rääkimisest oleme Eesti ühiskonnas vist valgusaastate kaugusel.