Näen enda ümber vaid sagivaid täiskasvanuid. Põlvi, peamiselt põlvi. Kaotan pea ning jooksen ühele ja teisele poole. Vaatan hirmunult ringi ja püüan hingata. Ma ei saa hingata! Ma olen üksinda. Mind on jäetud inimmerre uppuma. Kui kaotsi on läinud viimnegi meel, haarab keegi minust kinni ja küsib, kus on ometi mu vanemad. Ma. Ei. Tea. Mu ümber on sadu ja sadu inimesi.
Taoline pilt on mu mällu sööbinud Võrtsjärve mängudest. Olin toona viieaastane.
Enne aga, kui asun seda mälestust selgitama, teeme selgeks geograafilise asukoha. Rannut tasub otsida Võrtsjärve ümbrusest. Eestis peaks olema veel kaks teist Rannut, aga mina räägin sellest, mis on Tartumaal. On kohe aru saada, kui sa pole siitkandist, sest ütled «tulen Rannusse» või «Rannule». Sa ei tule Rannusse ega Rannule; kui läheb hästi, siis tuled hoopis Randu!
Rannu on alevik. Enne 2017. aasta reforme oli isegi Rannu vald, ent nüüd on vaid Rannu, mis kuulub Elva valda. Identiteedi mõttes on see küll hoop, sest Rannu, Elva, Puhja ja Rõngu olid minu lapse- ja nooruspõlves eraldiseisvad üksused. See andis meile võimaluse omavahel rivaalitseda. Ei ole aus mult küsida, kes minu arust teistele silmad ette tegi.
Aga tagasi mu mälestuse juurde. Võrtsjärve mängud oli festival, millest võtsid osa kõik järvega kokku puutuvad vallad. Kui uskuda Eesti Entsüklopeediat, sai see üritus alguse 1969. aastal. Eesmärk oli edendada spordiindu ja tervislikke eluviise ning tuua rahvast kokku. Mäletan lapsepõlvest, et Võrtsjärve mängud olid vinged. Mitmepäevasel üritusel sai sportida, sa taielda, sai süüa, pidutseda, tantsida ja trallida – kõike, mida hing ihkab.
Mängudel osalemise tava kandus põlvest põlve. Osaleda sai sportimises, aga ka taidluses. Minu perekonnas tegid sporti minu vanaisa, minu isa ning lõpuks ka mina ja mu vend. Mõõtu võtsime eri kergejõustikualadel, rahvastepallis (kus ükskord sai meie meeskond noomida, sest vandusime hingepõhjast iga vea peale) ja paljus muus, näiteks köieveos.