Eesti sõnaveeb annab sõna meel esimeseks tähenduseks «teatud aistingute vastuvõtmise ja eristamise võime (nt kuulmine, nägemine, haistmine)». Samas tuuakse näitena «inimese viis meelt» ning sünonüümideks pakutakse tajumisvõime, taju, aisting ja pertseptsioon. Käesolevas kirjutises kasutame sõna «meel» edaspidi just tähenduses «tajumisvõime» ning et tekst tuleks lühem, räägime edaspidi inimese võimetest, jättes eesliite «tajumis-» endale pidevalt kõrva taha kudistama.
Esmalt innustaksin keelemehi loodusteadlastega rohkem rääkima, sest jutt viiest võimest ei vasta kohe kindlasti tõele. Neid on ikka palju rohkem. Jutt pole mitte vaid nn kuuendast võimest, sest selle rolli võime kahtlusteta omistada inimese sisekaemusele (eneseteadvus) ja sellisena on see pea jagu üle kõigist teistest, sest teeb meist need, kes me oleme – inimesed. Kangastuvad ju meie ees kaks maailma – üks meie tahtmistest sõltumatu, nn objektiivne reaalsus ja teine meie soovidele kaasa helisev nn subjektiivne reaalsus.
Selles, kas too sisemaailm mingil määral meie tahtmistele allub, peame veidi kahtlema. Loeme A. Einsteini kreedost: «Ma ei usu vabasse tahtesse. Schopenhaueri sõnad «Inimene võib teha, mida tahab, kuid ta ei saa tahta, mida tahab» saadavad mind kõikides olukordades kogu elu ja lepitavad mind teiste tegudega, isegi kui need on mulle üsna valusad. See teadlikkus vaba tahte puudumisest takistab mul iseennast ja kaasinimesi tegutsevate ja otsustavate üksikisikutena liiga tõsiselt võtmast ning kannatust kaotamast.»
Kolmveerand kõigist haigustest on seostatavad püsti käimise tavaga
Sama kindlalt peame eristama näiteks tasakaaluvõimet, mille organid asuvad sisekõrvas ja teevad meile kõige muu kõrval võimalikuks meie suure eripära, kahel jalal kõndimise. Selle suutlikkuse üle pole tegelikult mõtet eriti uhkust tunda. Pooleldi huumoriga probleemile lähenedes loob vaid kahe toetuspunkti kasutamine ülemäärase koormuse praktiliselt kõigile elunditele. Esmalt loomulikult luustikule, eriti lülisambale, puusaliigestele ja jalgadele. Järgmisena kannatab südame-veresoonkond. Selles veendumaks tuleb vaid võrrelda südame koormust vere pumpamisel püstises ja rõhtsas asendis. Soolikatel lamasklevad kopsud ja süda, maks ja kõhunääre. Vaene aju on pidevalt verevaeguses, kuna selle väärtusliku vedeliku sinna «tippu» tõstmiseks ei jagu pumbal sugugi alati piisavalt võimsust. Analüüs peaks näitama, et vähemalt kolmveerand kõigist haigustest on seostatavad püsti käimise tavaga. Radikuliit, veresoonte laienemine ja kõrgvererõhutõbi on lausa «kohustuslik» menüü. Paneb koguni imestama, et leidub õnnelikke erandeid, kellest need tõved on mööda hiilinud. Kui nüüd mõned lausa äärmuslike vahenditega tervislike eluviiside eest võitlejad sooviksid olla järjekindlad, peaksid nad hakkama propageerima deviisi «Käed maha ja edasi!» Kiireim neljakäpukil saja meetri jooks on tänaseks 15,66 sekundit; selle saavutas 2022. aasta 30. juunil USA Ohio osariigis Cantonis Collin McClure (USA). Iga lugeja võib nüüd ise tuvastada, kas tema jookseks püsti kiiremini.