«Eurooplased on privilegeeritud» on väide, millega enamik eurooplasi tõenäoliselt nõustub. Kuid kas see tähendab, et igasugune nurin on põhjendamatu? Kas üks eurooplane võib teisele oma häda kurta ilma, et teine viitaks nende mõlema ühistele privileegidele, mida teistel rahvastel, riikidel ja kultuuridel lihtsalt ei olegi? Kas valu on Euroopas vähem valus? Kas valu peaks olema Euroopas vähem valus? Ja kui palju valu võib kaasa tuua see, kui sa ei leia elamispinda?
Mina ja mu elukaaslane ei alustanud Tallinnast Saksamaale Giessenisse kolimise kavandamist eile, vaid juba pool aastat tagasi. Giessen, umbes Tartu mõõtu, ent Saksamaa kontekstis sellest vähem mõjukas linn lubab olla «üliõpilaslik» – selline paik, kus ühe cappuccino tellinud inimene võib kohvikus selle taga kolm tundi istuda. See rõõmustas meid.
Mu elukaaslane alustab magistriõpinguid koreograafias. Programm, millesse pole sugugi lihtne sisse saada, lubab pakkuda sellistele teoreetilisi aluseid etendus- ja muudele kunstnikele, kellel on tihti «pea pilvedes».
Mina lõpetasin doktorantuuri pool aastat tagasi – lause, mida pidin järgmiste kuude jooksul korduvalt ütlema ettevõtete, instituutide ja ülikoolidega peetud vestlustes ametipostide teemal, millele olin kandideerinud. Kõrgkooli lõpetamisele järgnenud talumatu töötus ja sellega kaasnenud tühjus moonduvad mu enda retoorikas sageli mõtlikuks õppepuhkuseks. Selle õppepuhkuse ajal olen kirjutanud kaastöid arhitektuuriajakirjale, mis maksab mulle nende eest nii vähe, et eeldan, et see jääb allapoole miinimumpalka riigis, kus ajakiri tegutseb – s.t, Türgis.
Sedamööda, kuidas mu teenistuskäik hakkas üha rohkem meenutama ehitusplatsi, mis on Tallinna südalinna kogu 2023. aasta suve ehtinud – ja kuna mu kaaslase järgmised kaks aastat olid ette kavandatud –, keskendusime korteri leidmisele. Kui alustasime, oli meil selleks kolm kuud aega; nüüdseks on jäänud aega kolm nädalat.
Sarnaselt töökoha leidmisega ei ole elamispinna leidmine sugugi romantiline, eneseväljenduslik või rahuldustpakkuv ettevõtmine; kõige sagedamini iseloomustavad seda pakkujate kummituslik kadumine, tüssatasaamine ja akendeta keskkonnad. Mul on raske uskuda, et olukord võib olla nii armetu «isegi Giessenis». Ja just siis, kui olime omadega kõige sügavamas augus ja ajasime kinnisvaramaaklereid segamini psühholoogidega, õnnestus meil saada korter.