Aastal 1371 leppisid Liivimaa ordumeister ja Tallinna raad kokku, et Tallinna linnasarase piir ulatub Harku järveni. 1856. aastal otsustasid raehärrad, et Tallinna piir ulatub hoopiski Mustjõeni, ja seni linnasarases pesitsenud Haabersti mõisa talupojad, kes just hiljuti pärisorjusest vabanesid, ei saa tallinlasteks.
Uhiuusajaloo seisukohast tundub, justkui oleks Tallinn alles eelmise sajandi jooksul kasvama hakanud – 20. sajandi keskpaigast liideti linnale järjepanu uusi asumeid, tekkisid uued linnaosad ja terved satelliitlinnad muutusid Tallinna osaks. Lääne-Tallinna maa-alad kuulusid linna juurde tegelikult siiski palju varem, otsapidi juba alates varajasest keskajast, mil Tallinn ehk Taanilinn alles tekkis ja Toompea nõlvadelt võis veel leida muinaseestlaste linna Lindanise elanike kõdunevaid laipu.
1219. aastal vallutas Taani kuningas Waldemar II eestlastele kuulunud Lindanise linnuse ja asus Toompeale uut linnust ehitama. Taanlaste käpa alla läks ka ülejäänud Põhja-Eesti, mis rändas edasi-tagasi – kord Mõõgavendadele, siis jälle Liivimaa ordule. Taanlastel oli paavsti kiri, mis lubas eestlaste maad neile, ent kuskil oli vist kommunikatsiooniga probleeme ja nii Mõõgavendade kui ka Liivimaa ordu tahtsid neid jubedasti endale.
1238. aastal sõlmis Taani kuningas Saksa orduga Stensby lepingu, millega sai enda valdusse nii Toompea linnuse kui ka jalamil asuva linna, loomulikult koos ümberkaudsete Rävala, Viru ja Harju maakondadega. Aleksander Kivi kirjutab mammutteoses «Tallinn: linna asustus- ja ehitusajaloolisi materjale seitsmes köites», et kuningas Waldemar II «...loovutas sel puhul linnaelanike tarvete rahuldamiseks: karjatamiseks, heinaniitmiseks, tarbepuidu ja kütusega varustamiseks Tallinna linna lähemas ümbruses laialdase maa-ala.» [1]
Linnasaras ehk linnale kuuluv maavaldus on selline ala, kus saab tegeleda asjadega, mida linnas sees on keeruline teha, näiteks kasvatada karja ja vilja, raiuda puid, kaevata turvast ning püüda kala. Põhimõtteliselt on tegemist alaga, kust saab igasugust linna ülalpidamiseks vajalikku manti. Teadmised muinasaegse linnasarase territooriumi kohta – nagu, kellele kuulusid mis alad ja millised olid koostöö- või alluvussuhted Taani aja eelses elanikkonnas – on kadunud ajaloo hämarusse. Ka Taani kuninga Waldemar II ajast puuduvad Aleksander Kivi sõnutsi kirjalikud andmed linnasarase kinnitamise kohta. On vaid teadmine alade loovutamisest, ent Waldemar II järglaste kohta võib leida juba kirjalikke kinnitusi.