Sügaoru on väike külake, mida kaardilt ei leia. Leiab küll kaks sellenimelist maatükki, kus aga kedagi ei ela. Alevis on ka Sügaoru tänav, ent selle juurde jõuan natuke hiljem.
Ma elan Sügaorus.
Sügaoru kuuest majapidamisest neli ei asu orus, need kaks aga, mis asuvad, kuuluvad minu suguseltsile. Vähe sellest – minu suguselts on siin kõige iidsem, kõik teised on uusasukad, vaid mõnikümmend aastat tagasi siiakanti kolinud. Naabritena on nad ideaalsed – kuulen neist ainult siis, kui neilt abi vajan. Ma ei tea, võib-olla nad omavahel seal mäe otsas suhtlevad tihedamini.
Mäe veere peal on vana surnuaed, mille ametlik nimetus on Nõo õigeusu kiriku kalmistu. Kogudus asutati 1852. aastal ja kalmistu ilmselt samal ajal. Nojah, tuleb välja, et on siiski iidsemaid sügaorulasi kui meie vahmiil... Aga elavate kategoorias juhime endiselt.
Nii, ja kui siis seisaks kalmistul ning vaataks õigeusu kiriku poole, siis näekski alevi veerel kulgevat Sügaoru tänavat, mis on jupike kunagisest teest. Meie küla kalmuliste viimane tee, eks ole. Lehvitan kõigile, kes seal tänaval elavad!
Minu ema läks kooli aastal 1950 ja käis veel vana teed mööda. Pimedatel talvehommikutel saatis mu vanaema teda senikaua, kuni Kõrtsi-Maali lambike, mis alati öö läbi põles, paistma hakkas.
Ise aga lähen alevisse hoopis mööda seda teed, mis ühendas Tsaari-Venemaa pealinna Riiaga. Minu kooliteeks sai see aastal 1984, kui läksin Nõo Keskkooli 5. klassi. Enne seda mul aleviga suurt pistmist ei olnud, käisin väikses maakoolis ja Nõost sõitsin vaid läbi. Nüüd aga hakkasin tasapisi suurt maailma avastama. Näiteks toimus mu esimene kokkupuude tänavakunstiga Nõo kortermajade garaažide juures, kus nii mitmelegi seinale oli joonistatud üks ja sama sümbol. Mul polnud õrna aimugi, millega tegu, aga värsked klassiõed selgitasid. Ega ma ikkagi aru saanud, miks peaks keegi tahtma noksi niimoodi joonistada – kunstialbumites olid palju ilusamad.