Septembri esimesel nädalal, õhtul kell 19 seisin Linnahalli peasissekäigu juures. Minu ees lookles ilmatuma pikk saba ja näituse töötajad käisid informeerimas, et arvatavasti peab ootama tunnikese, kui mitte kauem. Võtsin ühendust näituse «kaduvik» ühe peakuraatori Margit Sädega, et uurida viimase aja populaarseima kunstinäituse edu ja aastaid külastajatele suletud olnud Linnahalli rolli selles.
Mulle tundub, et minu kogemus õhtuses sabas ei olnud erand, vaid tavaline olukord. Kui palju inimesi külastas näitust ja kas külastajaid oli nii palju alati või ainult lõpunädalatel? Kui võrrelda üleüldist kunstinäituste külastatavust, siis kas «kaduvik» oli tõesti nii populaarne kui õhtuti sabas mulje jäi?
Näitus «kaduvik» avanes juba augusti alguses ja esimesed nädalad olid kindlasti väiksema külastatavusega kui lõpunädalad. Külastajateks olid siis peamiselt juhuslikud möödujad ning Linnahalli ja merevaadet vaatama tulnud turistid. Ajaga sõna levis (ilmselgelt ka külastajate sotsiaalmeedia-postituste kaudu) ja ka inimesed naasid pärast suvepuhkust linna. Kuna näitus oli avatud vaid viis nädalat, siis kõik septembri nädalavahetused olid külastajaterohked.
Järjekord tekkis Linnahallile pandud Päästeameti regulatsiooni tõttu – hoones on hetkel ainult üks väljapääs ja seetõttu tohib seal korraga viibida vaid 50 inimest. Meile oli oluline, et näitus ei oleks massiüritus, vaid et seda saaks ka rahulikult kulgedes vaadelda. Samuti vastutasime korraldajatena kunstiteoste turvalisuse eest. Nädalavahetustel oli see eriti keeruline – kuna tegu on peaaegu mahajäetud hoonega, siis ei olnud inimesed alati ka lugupidavad eksponeeritud kunstiteoste suhtes ning see vajas kohati meeldetuletamist ja selgitamist.
See polnud kindlasti meie eesmärk, aga kui võrrelda külastatavust – ja just nüüdiskunsti näituste külastavust –, siis tänu erakordsele asupaigale käis näitust vaatamas keskmiselt 500 inimest päevas, mis on kunstinäituse kohta kindlasti muljetavaldav külastajate arv.