Looduse ja keskkonna eest seisvad noored postitavad suhtlusmeediasse, loovad petitsioone, saadavad Keskkonnaametisse vaidekirju ja taotlusi kaevanduste ja raiete peatamiseks. Vahel protestivad plakatite ja ruuporitega. Nüüd peatati kohtu abiga ajutiselt õlitehase ehitamine ja kuulda on olnud mõtteid ja arvamusi, et looduskaitsjad läksid ikka liiga äärmuslikku teed.
Välismaal viskavad looduskaitsjad tomatipastat maalidele, lasevad autorehve tühjaks ja liimivad end kõikvõimalikesse avalikesse kohtadesse kinni. Siinsed aktivistid ütlevad Müürilehe aktivisti-ankeedis, et vägivald on nende jaoks punane joon. Kuid ikka on Eesti meedias foon, et kohalikud aktivistid on läinud üle piiri, liiga karmiks.
Et nad ei ole mõistuslikud, ei taha otsida kompromissi, ei kuula teist leeri. Ei tea teemast tegelikult midagi. Et reedesed protestiaktsioonid Toompeal ja hõberemmelga otsa ronimine on idiootlikud. Foon, mille on tekitanud arvamusavaldused ajakirjanduses ja suhtlusvõrkudes, domineerib korralikult.
Eestis ollakse väga tundlikud igasuguse aktivismihääle suhtes. Iga säuts või paarisajapealine protestiaktsioon näib potentsiaalse riigipöördena, äärmusliku manöövrina, mille takistamiseks peab end iga hinna eest ribadeks karjuma, kaasvõitlejaid otsima ja paanitsema. Valulävi on madal; see ei sõltu teemast. Toetusavaldused Palestiinale on Eesti ühiskonnas esile kutsunud uue ja rõlge islamofoobialaine; haridusministeerium valetab õpetajatele, et nende tunniajane hoiatusstreik on ebaseaduslik – siin riigis on tõsine mure meeleavaldamiste ja protestiaktsioonidega.
Viisakas osa ühiskonnast kaotas mõistuse, kui inimesed tulid mässama (loe: laulma ja kõnesid kuulama) Vabaduse väljakule koroonavaktsiinide ja piirangute vastu. Ka MÉM Cafe esine oli avalikkusele täiesti vastuvõetamatu. Sama kehtib umbes viie hipi kohta, kes ronisid hõberemmelga otsa ja põhjustasid sellega üleriigilise skandaali.
Ameerikas hõikavad protestidel loosungeid automaatrelvade ja pisargaasiga varustatud inimesed, Eestis tehakse väike marss, milles osalejate hääl nõrgemapoolsest tormituulestki üle ei kosta. Prantsusmaal loobivad inimesed politseinikke sillutsekivide ja süütepudelitega, meil lumepallidega. Aga ikkagi jääb mulje, justkui oleks meil palju hullem – iga aktsioon muutub sajandi sündmuseks, millekski, mis kohe kindlasti õpikutesse raiutakse, küsides samal ajal: «Kas me sellist Eestit tahtsimegi?»