«Noored käivad riides nagu koolitulistajad»; «Täna käivad teismelised samamoodi riides nagu mina keskkoolis»; «Poes müüakse jälle samu asju, mida 2004. aastal»; «Tänapäeval käivad ilusad noored riides, nagu nad oleksid käinud enda isa kapis vargil». Ja nii edasi. Ikka ja jälle imestavad vanemad inimesed, miks noored käivad riides nii, nagu nad käivad, ja eks vanemate inimeste töö olegi imestada ja kulmu kortsutada. Aga millest on siis noorte trendid mõjutatud?
Peavoolutrendid on tugevalt tsüklilised: üldine konsensus on, et mood kordub iga 20 aasta tagant. Trendides tehakse väikseid muudatusi, mis neid ajakohastavad, ja see on tõsi ka täna, mil paljud popid suunitlused imiteerivad või meenutavad sajandivahetusel olnut.
Riietusest kumab läbi laiem sotsioloogiline nihe, mis on noorema generatsiooni seas aset leidnud – väärtustakse omanäolisi subkultuure ja isikupärasust ning ollakse empaatilisemad endast nõrgemate, eriti vähemuste suhtes. On cool olla veider, omamoodi või lihtsalt friik. Sotsiaalses hierarhias ei trooni enam beibed ja äralakutud jalkatüübid. Anime vaatamise eest enam koolis ei kiusata, vaid küsitakse soovitusi, mida vaadata.
Laiem Y2K stiil on viimased paar aastat olnud in. See meenutab millenniumivahetuse aega, mida iseloomustavad madala värvliga teksad või püksid, crop-top-stiilis T-särgid, platvormtossud ja -saapad, koledad kiired prillid, väikesed käekotid ja palju värve. Sisuliselt võib mõelda sellele, kuidas noored käisid riides sajandivahetusel. Z-põlvkond on lisanud tollasele moele oma tõlgenduse, valides varasemast kõige paremad osad, mis vahepeal toimunud moearengutega hästi haakuvad.
Noorte moetrendide teemalisi patroniseerivaid artikleid võib leida lademetes nii Eesti kui ka välismaa ajakirjandusest. Võtame kas või selle artikli, mis proovib väljendada kirjutaja ahastust noorte välimuse pärast: «Pean silmas nõndanimetatud «erilisi» – kõiksugu subkultuure ja muid imelikke, kes ennast ilmselt teistest erinevaks teha tahavad. Ma lihtsalt ei suuda aru saada, miks on vaja end mingiks friigiks riietada ja meikida ja siis igal pool demonstreerida enda halbu riietumisvalikuid.» Ja täna kordub uuesti varasem muster – taas küsitakse, miks on noorte mood selline. Miks nad käivad riides nagu koolitulistajad, mitte ei riieta end ilusti, viisakalt – nii nagu meie omal ajal?