Loosungit «Jõest mereni, Palestiina saab vabaks» seostavad inimesed tavaliselt palestiinlastele üldiste inimõiguste tagamisega. Rassismil ja ksenofoobial baseeruva apartheidi teostajad-pooldajad peavad seda loosungit võrdväärseks enda tegevusega. Hetkel võimul olijad näitavad rahvale oma tõelist palet; sõjakuritegude õigustamise ja pahatahtliku diskrimineerimisega distantseeritakse ennast viimasest inimlikkuseraasust.
«Kas tunned maad, mis Peipsi rannalt
käib Läänemere kaldale…»
Üle-eelmisel pühapäeval seisin Vabaduse väljakul, käes patakas valgete A4-paberilehtedega. Viimase kuu jooksul on tapetud üle 10 000 palestiinlase, 4000 nendest on lapsed. Pühapäevase meeleavalduse eesmärgiks oli näidata, et Eestis elavad inimesed ei ole süütute Palestiina laste tapmisega nõus, ja paluda valitsusel seda taunida. Meeleavaldajad asetasid maha paberilehti hukkunud laste nimede ja vanusega – üks leht, üks surnud laps.
Kui nimedega paberilehed otsa said, jõudis järg tühjade paberiteni, mis sümboliseerisid surnukspommitatud lapsi, kes on kirjas kui «tundmatud». Need paberid sümboliseerisid lapsi, keda ei suudeta tuvastada; lapsi, kelle laibad on nii tükkideks, et seal ei olegi enam midagi tuvastada; lapsi, kellel ei ole enam kedagi, kes neid tuvastaks; kelle vanemad on tapetud neist eemal.
Ma ei ole terve kuu jooksul kordagi nutnud; mu hinges ei ole olnud ruumi kurbuse jaoks. See on olnud täis viha lokkava ebavõrdsuse vastu; meeleheidet ebareaalse mõrvarlikkuse ja selle pooldamise üle; arusaamatust, kuidas «mitte kunagi enam» tähendab «mitte kunagi enam meile» ja ülejäänud «loominimesed» võivad Vahemeres ujuda. Tol hetkel, kui ma tühje valgeid pabereid niiskele tänavasillutisele asetasin, valgus kurku klomp ja silmanägemine ähmastus sinna tükkivatest pisaratest; kurbus halvas mu keha ja kõht muutus õõnsaks. Ma surusin selle valu alla, sest tegemist on halvava tundega, looteasendisse suruva ängiga, ja ma ei saa seda endale lubada.