Aastaid tagasi sattusin Ida-Virumaal ühel pummelungil rääkima kooliõpetajaga. Arusaadav, et pedagoog väärtustab haridust üle kõige. Kuidagi aga läks jutt Meelis Laole ja sellele, et tol mehel pole ju isegi keskharidust. Läkski lahti selline last-man-standing-paneeldiskussioon. Väga teravaks ei kiskunud, aga, noh, ega need argumendid ka ilmselt suuremad asjad ei olnud.
See, mis toob edu tavalisele inimesele, kes ei soovi ülemääraseid riske võtta, ei tähenda edu selle jaoks, kes soovib minna va banque. Nagu ütlevad ka luuletaja Siim Sinamäe read:
«Käi tööl ja ela hästi
täpselt nõnda nagu
sinul pääsupesas kästi
mine mööda pikka sirget
mitte eales risti-rästi.»
Ja no Meelis Lao elu ongi ju lõputu risti-rästi minek. Elu, mis leidis aset värskelt taasiseseisvunud väikses vabariigis – volatiilses keskkonnas, kus inimelu hinnaks oli tuhat dollarit, tegutsesid insitutsioonid, mida oli tihti raske eristada kuritegelikust maailmast, ja kehtis printsiip, et eesmärk pühitseb abinõu.
Uinutav algus
Lugemist alustades eeldasin, et kuningas võetakse kohe täiesti alasti. Kaugel sellest; algus on väga mõõdukas, võiks lausa öelda, et hiiliv. Suuresti sissejuhatav ja edasisele vundamenti laduv. Esimene olulisem verstapost ongi Nõukogude sõjavägi, kus kehtisid džunglireeglid. Peksti sellepärast, et olid noor, nõrk või lihtsalt imelik. See on maailm, mida kirjeldab hästi ka Viktor Franklin oma raamatus «Man’s Search for Meaning» – selline, kus tuleb kõige absurdsemates olukordades mõtet leida või seda mitte kaotada. Praegu juhindutakse ühiskonnas suuresti kristlikust printsiibist, et endast nõrgemaid tuleb aidata, nendega solidaarne olla. 90-ndate ja tänase päeva reaalsus on võrreldamatud, kuigi geograafiliselt oleme jätkuvalt siinsamas Ida-Euroopas.
Ja nii ka Lao lugu veerema hakkab. Nõukogude sõjaväes enda eest seistes ei võida ta palju sõpru, aga teda respekteeritakse. Viskab siinkohal ka täiesti soliidse nalja, et esimene inimene, kellele ta ei meeldinud, oli ta oma isa, kes lahkus perekonna juurest, kui Meelis oli alles aastane. Comebacki tegi ta aga aastaid hiljem, et haiglas viibivalt Laolt raha küsida.