Königsbergi piirkond on Vene Föderatsiooni eksklaav, mis eksisteerib ametlikult Kaliningradi oblasti nime all ja millel puudub Venemaaga maismaaühendus. Ajalooliselt rikas piirkond on tekitanud arutelu selle tuleviku ja võimaliku iseseisvumise üle, pakkudes huvitavaid väljavaateid. Selle piirkonna lugu on aga keeruline ja täis vastuolusid.
Königsbergi ajalugu on olnud kirev, arvamused piirkonna tulevikust ning ootused sellele väga mitmekesised. Heidame sellele keerulisele teemale põhjalikuma pilgu ning püüame esile tuua Köngsbergi tegelikud tulevikuväljavaated ja võimalikud arengusuunad.
Võib juhtuda, et Königsbergi piirkond – nimetagem seda Preisimaaks, kuigi see ei hõlma kogu ajaloolist Preisimaad – saab järjest rohkem autonoomiat ning lõpuks eraldub Vene Föderatsioonist. Seda soodustab nii n-ö preisivenelaste – pärast teist maailmasõda sinna ümber asustatud enamasti mordvalaste järeltulijate – otsekontakt Lääneriikidega kui ka kogu ala füüsiline eraldatus, mis ei võimalda Venemaal seda tankide abil korrale kutsuda.
Preisimaa: geopoliitika ja ootused
Nüüdisajal Kaliningradi oblastiks nimetatava Königsbergi piirkonna geopoliitiline roll Euroopas on alati olnud keeruline. Königsbergi piirkond on olnud Euroopa geopoliitika keskmes juba aastakümneid ja on siiamaani, tekitades spekulatsioone ja arutelusid eri riikides ja ekspertide seas, kelle jaoks üheks põletavamaks teemaks on olnud Suwałki koridor ja sellega seonduv potentsiaalne julgeolekuoht. Venemaa peamisest territooriumist eraldatud piirkond seisab silmitsi majanduslike ja geopoliitiliste muutustega, mis võivad drastiliselt mõjutada selle saatust.
Königsbergi piirkond on piiritletud Euroopa Liiduga, täpsemini Poola ja Balti riikidega. See lähedus võib muuta piirkonna elanike suhtumist ja püüdlusi. Lähedus Euroopa Liidule võib viia olukorrani, kus Lääne sanktsioonid ei mõjuta Kaliningradi oblastit sama rängalt kui teisi Venemaa piirkondi.
Geopoliitiline asukoht on alati olnud selle piirkonna ajaloos ja arengus määrav tegur. Kui Venemaa ja Lääs otsustavad suhete ja mõjuvõimu üle Euroopas, tuleb Königsbergi roll taas esile. See asub Läänemere ääres ja toimib strateegilise merepiirina Venemaa ja Euroopa vahel. Mis puutub geopoliitilisse mõjuvõimu, siis on Königsberg alati olnud kõrgendatud tähelepanu all.