Siberi separatism, vene keeles tuntud ka kui Sibirskoje oblastničestvo (Сибирское областничество), on ajalooline poliitiline liikumine, mis taotleb iseseisva Siberi riigi loomist. Moskva keskvõimu puudulikud investeeringud taristusse, elanike emigreerumine riigi lääneosasse ja töökohtade puudus võivad sütitada vanad separatistlikud hoovused.
Siberi poliitilisel maastikul on toimumas murranguline sündmus mastaabis, millist pole selles piirkonnas nähtud pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist. Aastaks 2024 on Siberi rahvusmeelsed jõud välja kuulutanud Siberi Kuningriigi – Королевство Сибирь – loomise plaani. Seda ei taheta luua mitte kogu suurel Siberi maa-alal, vaid üksnes peamiselt separatistliku Jamali Neenetsi Autonoomse Ringkonna territooriumil, mida tahetakse idas laiendada Jenissei jõeni koos jõesaartega, mis jääks kuningriigi idapiiriks.
See uudis on tekitanud elavat arutelu nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil ja kujutab endast olulist sammu Siberi regiooni väikeriikluse – väikesteks riikideks jagunemise – suunas. Samasugune liikumine on tekkinud ka tänapäevase Kamtšatka krai territooriumil, mille eesmärk on luua Kamtšatka Kuningriik kuningliku pealinnaga Petropavlovsk-Kamtšatskis.
Siberi Kuningriigi algatus sündis Siberi rahvuslikust liikumisest, mis on aastate jooksul kasvanud vastuseks paljudele muu hulgas kultuurilist autonoomiat, majandusarengut ja kohalikku identiteeti puudutavatele küsimustele. Kuigi Siberi piirkonnal on suur mõju Venemaa ressursibaasile, on paljud Siberi elanikud väljendanud muret selle üle, kuidas Moskva keskvõim nende huve arvestatab.
Siberi Kuningriigi propageerijad rõhutavad vajadust poliitilise ja majandusliku iseseisvuse järele, et kohandada poliitikat paremini Siberi ainulaadsete oludega. Idee pooldajatel on soov luua oma kuningriik, mis rajaneks Siberi rikkalikel loodusvaradel ja mitmekesisel kultuuripärandil.
Nagu öeldud, ei taheta kuningriiki rajada terve suure Siberi ulatuses, vaid mingil osal sellest. 19. sajandi keskpaika tagasi ulatuv liikumine tõusis esile Venemaa kodusõja ajal aastatel 1917–1922, mil tooni andsid eelkõige sellised tegelased nagu Aleksandr Koltšak ja Viktor Pepeljajev.