Selmet kirjutada sel aastal koju, omaenese perele, olen otsustanud läkitada kirja peaministrile ja tema abikaasale seoses lõppeva aasta ühe veidrama juhtumiga, mis minu meelest tarvitseb avalikku käsitlust ja selgitust.
Hea peaminister ja abikaasa, ehk leiate mahti pereringis arutada eesolevat; ehk võimaldate endale koopia Valdar Parvele saadetud nõudekirjast ning, nagu ikka ühe hea, mahaviksitud kodutööga – muutke sääl ära nimi ning adresseerige too nõudekiri mulle. Võtan kinda hea meelel vastu, kuna tundub, et avalikkus ootab selgust, kuidas ikkagi olid lood Venemaa äriga otsapidi seotud osanike ja mitteosanike, võimalike variosanike, mittevariosanike ning variseridega, ja kindlasti ka hr Arvo Halliku «hingeliste üleelamistega».
17.09.2023 avaldas pensionil olev psühhiaater ja endine filosoofia õppejõud Valdar Parve Eesti Päevalehes (EPL) artikli «Idavedude skandaalis on suuremaid tõenäosusi kui see, et peaminister on loll». Valdar Parve pidas artiklis aru, kust võis tulla Kaja Kallase raha, mille ta laenas oma mehele Arvo Hallikule, ja ega ometi olnud tolle eesmärk Venemaaga seotud ärilt kasumit teenida.
Muuhulgas avaldas Parve väikese mõistukõne, milles ta paistis pidavat tõenäolisemaks, et Kaja Kallas on Halliku Vene-äris variomanik, kui seda, et Kallas on loll. Oma panuse eest keelevaramusse sai autor Halliku advokaadi Ants Nõmperi vahendusel nõudekirja, kus Halliku nimel küsiti kahjutasu Eesti keskmist netopalka ületava 1500 euro ulatuses ja ühte vabandust – põhjuseks, et Parve arvamuslugu olevati tekitanud Hallikule «hingelisi üleelamisi».
1500 eurot peaks olema umbes kahe kuu jagu sealkirjutaja pensionit. Kasutades Valdar Parve fraseoloogiat, siis kui tõenäoline on, et peaministri abikaasa kannatas tõepoolest «hingeliste üleelamiste» all? Mis mehhanismidega seda fikseeritakse? Kas Arvo Hallikul on üldse hing, ja kui on, siis milline, et lubab pensionärilt teravmeelitsemise eest kahe kuu pensioni nõuda? Kuidas on Valdar Parve hingega – sisuliselt allus ta vaat' et juriidilisele blackmailile, ladus raha letti ja vabandas? Soovin rõhutada, et siinkohal kasutan väljendit blackmail kirjanduslikus ja kujundlikus, mitte juriidilises tähenduses; tundub, et siin riigis peavad asju selgitama ainult need, kel on vähe, mitte need, kel on palju.