Jätkub reportaaž Eesti Riigiametnike Klubi korraldatud jalutuskäigult kohalikuga, mis sel korral viis Kohtla-Järvele. Esimese episoodi leiad SIIT.
Endise bussijaama juurest suundume Outokumpu linnaossa, taustal kõlamas jätkulood mõrvar Andrei Taliga kokku puutunutelt. Meie seltskonnas on õpetaja, kes teda nii koolis kui ka vanglaseinte vahel õpetanud. Tunnen vastikust. Nii tolle väärastunud mõttemaailmaga kurjategija kui ka asjaolu suhtes, et me Ida-Virumaad pahatihti just läbi negatiivsete kurioossuste defineerima kipume. Millest see tuleb?
Kohtla-Järve kõige uuemad linnaosad on põhja mikrorajooni ehk Metsapargi ning lõuna mikrorajooni ehk Outokumpu omad. Viimane sai omale nime Soome sõpruslinna järgi. Siinsamas looklev Katse tänav viitavat asjaolule, et linna all olev maapind on tühjaks kaevandatud ning majad projekteeritud võimalikke varinguid arvestades eriti vastupidavaks. Tundub pisut uskumatuna.
Outokumpu on ca 6500 elanikuga endine kaevanduslinn Ida-Soomes Joensuu ja Kuopio vahel. Kujunes aastatel 1913-1989 sealsamas tegutsenud vasekaevanduse ümber, sõprussuhetele kaevanduslinn Kohtla-Järvega pandi algus 1969. aastal. Täna olulise tööstuspiirkonna peamiseks vaatamisväärsuseks on ümbruskonna looduspargid ning endine kaevanduse ala, kus tegutseb kogupere teemapark ja muuseum.
Linnadel olid nõukaajal ja hiljemgi tihedad kultuurisidemed. Üksteisel käisid külas nii sportlased, kunstnikud kui ka õpilased. Nagu ikka - majututi peredes, ekskursioonid, kultuuriõhtud, peod. Eriti lõbus oli loomulikult teismelistel, kelle hoogne pidutsemine viimasel korral paraja skandaali põhjustas ning kokkusaamistele senisel kujul joone alla tõmbas.
Outokumpu linnaosa tundub olevat ka keskmisest kõrgema kunstnike kontsentratsiooniga - siin elas Aleksander Igonin ning elavad seniajani Leili Pure ja Arvo Aun.