Eelmise aasta sügisel ilmus turule kohaliku kanepitarvitaja jaoks uus substants, mis kannab keemilise ühendina nime heksahüdrokannabinool ehk HHC. Põhimõtteliselt on tegemist poolsünteetiline savuga, väidetavalt lihtsalt vesinikuga üle pritsitud CBD-käbiga, mis sisaldab vähesel määral ka THC-d (alla 0,3%).

EMCDDA (Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus) andmetel ilmus HHC esimest korda Euroopa turule umbes 2022. kevade paiku, mil ta hakkas kiiresti ka populaarsust koguma. Tänaseks on seda leitud ligemale kolmandikust Euroopa liikmesriikidest, lisaks veel Norrast ja Šveitsist. Eesti turule jõudis see umbes mullu sügise paiku ning püsis siin paar kuud kuni pool aastat. Tänaseks on aine müük siinmail keelatud, sama on tehtud Soomes ja Rootsis ning kavatsetakse teha varsti ka Prantsusmaal.

Ühendit HHC ennast tegelikkuses eriti uuritud ei ole; seda lahterdatakse NPS-iks (ingl new psychoactive substance) ehk uueks psühhoaktiivseks aineks. Väga uus ta tegelikult ei ole; esimest korda sünteesiti HHC-d juba 1940. aastatel, kuid laiemasse kasutusse jõudis see alles hiljuti. Teatud järelevalvet müüdavatele produktidele teostati, kuid see piirdus pigem aine «käbi» ehk kuivatatud õisiku vormiga.

Ainet sai aga soetada mitmes eri vormis (nagu ka tavalist savu või CBD-käbi). Siinkohal võtame nendest fookusesse peamiselt innovatiivsed HHC veibipulgad. HHC-veip on üks tootevormidest, mis läks pärast keelustamist suht-koht laialdaselt ringlusesse mustal turul.

Facebook Twitter
Comments