Värskelt taasiseseisvunud riigis usaldasid inimesed enim uusi institutsioone nagu ajakirjandus, parlament ja kirik; skeptilisemad oldi jõustruktuuride ja õigussüsteemi vastu. Tänaseks on aga olukord vastupidine.
Täna on inimeste usaldus poliitiliste institutsioonide vastu situatsiooniline ja madal, politsei- ja piirivalveameti, kaitseväe, päästeteenistuse ja õigussüsteemi vastu on aga elanike usaldusmäär stabiilselt kõrge. Mõju usaldusreitingutele on avaldanud nii pikemad ühiskondlikud trendid kui ka üksiksündmused – näiteks valitsuste vahetused ja Pronksiöö. Usaldusreitingutes peitub justkui taasiseseisvunud riigi lugu.
Taasiseseisvunud Eesti on pidanud läbima demokraatia konsolideerumise ja kapitalistliku süsteemi arengu kadalipud. Iseseisvaks saamine eeldas postkoloniaalses korras täiesti uute legitiimsete ja demokraatia põhimõtetest lähtuvate institutsioonide ülesehitamist ajal, mil valitsesid teadmatus ja ebakindlus ning ühiskonnas olid tõsised etnilis-poliitilised lõhed.
Ühest küljest oli vaja institutsioone, mis tagaksid demokraatliku korra ja suveräänsuse säilimise, kuid samas oli vaja tegeleda uue identiteedi loomisega ja okupatsioonitraumade seedimisega. Vaatamata kõigele on Eestis tänaseks konsolideerunud demokraatia – inimestel on võrdlemisi stabiilne usaldus kõigi institutsioonide vastu, kuid ennekõike on suure hüppe teinud jõustruktuurid ja õigussüsteem.
Iseseisvunud riigi algusfaasis võis madalat usaldust asutustesse tekitada hulk tegureid. Ühelt poolt oli hirm, et relvajõududel ja politseil oleks suutlikkus korraldada riigipööre või toetada selle läbiviimist. Teisalt oli mälestus värske nõukogudeaegsetest institutsioonidest, mille asutused tegelesid represseerimisega ja olid korrumpeerunud. Tollal oli uute asutuste legitiimsus madal ja kogemustepagas väike. 1990. aastaid mäletatakse kui aega, mil vägivald oli argielu osa ja politsei suutlikkus sellega tegeleda oli võrdlemisi madal. 2000. aastate alguses hakkas inimeste usaldus koos heaolutaseme tõusuga kasvama. Tänaseks on seegi kasv stabiilselt kõrgele taseme jäänud.