«Oi, ära praegu küll sinna mine. Õhtul võib ohtlik olla,» teatab burgerirestorani noor taanlasest teenindaja. Kell on üheksa kanti. Pool tundi hiljem olen hilisõhtuses Christianias, Kopenhaageni sees pesitsevas vabalinnas. Taani pealinnas asuval autonoomsel maa-alal on poisid Pusher Streeti nimelises piirkonnas seni vabalt kanepit müünud, ent hiljuti on seal esinenud vägivaldseid intsidente, mis on vabalinna taas ülejäänud ühiskonna jaoks murekohana esile tõstnud.
Burgerirestorani teenindaja, kes tundub olevat normaalne kutt, soovitab Christianiat külastada päevasel ajal.
«Oled sa kuulnud, mis seal toimub?» küsib ta ja ma noogutan võib-olla liiga entusiastlikultki.
Tegelikult ei tea ma midagi: ei Christianias hetkel toimuvast ega ka sellest, mis sorti koht see päriselt on. Jaa, ma käisin mullu seal ja nägin korraks Pusher Streetil toimuvat – diilerid tutvustasid turuhindasid ja mina silmasin kohalikke. Jaa, ma tean, et see on anarhistide ja hipidega asustatud endine sõjaväebaas, mis toimib iseseisvalt ja nõuab endale autonoomiat. Jaa, ma sain töökaaslase käest enne reisi teada, et mõnda aega tagasi lasti keegi Christianias maha – mingite jõukude omavaheline teema – ja nüüd patrullivad seal politseinikud. Kolleeg saatis isegi lingi artiklile, aga kas ma lugesin seda? Ei.
«Keegi mõrvati ja nüüd on politsei kohal?» küsin täpsustuseks.
«Mitte kogu aeg, aga nad käivad sealt läbi,» teatab noor taanlane.
Øresundi metroojaamast üks peatus edasi on Christianshavni linnaosa. Jaamast väljun väljakule, kus on sitaks bomše ja muid imelikke juua täis tegelasi. Tänavad on eelmisest korrast tuttavad, suund on teada. Kõik on vaikne, justkui välja surnud. Kolmapäev ja õhtune aeg – äkki on asi selles?
Sisenen kaasreisijatega koos Christianiasse ja tuian tuttavate lokaalide vahelisel teekesel. Vastu jalutavad mingid kõlariga tšikid, kes käies tantsivad ja kammivad. Kõik turistidele mõeldud letid T-särkide, võtmehoidjate ja muu jamaga on kinni. Kas ka Pusher Street? Kas nurga tagant hüppab keegi välja ja annab nuga?