2015. aastal juhtus Jaapanis midagi kummalist – midagi, mis pani kogu riigi oma minevikust hetkeks teistmoodi mõtlema. Peaministri abikaasat Akie Abet pildistati seismas keset kõrgete kanepitaimede põldu. See ei olnud juhus. Akie Abe väljendas seisukohta, et taaselustada tuleb kanepikultuur, mis oli Jaapanis valitsenud vähemalt 2000 aastat, kuni võõramaalased selle vaid paar inimpõlve tagasi lämmatasid. [1]
Nüüdisaegses Jaapanis kehtivad karmimad uimastiseadused kui üheski teises arenenud demokraatlikus riigis. Vahelejäämine isiklikuks tarvitamiseks piisava koguse kanepiga võib Jaapanis kaasa tuua kuni viieaastase vabaduskaotuse; tabatud kanepikasvatajat võib oodata kuni seitsmeaastane vanglakaristus. Igal aastal karistatakse nende seaduste alusel 2000 inimest, keda enne vanglakaristuse rakendamist, selle ajal ja pärast seda jõhkral moel avalikult häbistatakse. [2]
Näiteks, kui näitlejanna Saya Takagi kanepiga vahele jäi, lõpetasid kõik telekanalid tema osalusega sarjade – nt menuka detektiivisarja Aibo – korduste näitamise. [3] Teine saatesari loobus otsekohe Takagi kirjutatud tunnusmuusikast. Või võtame teise näite: kui Jaapani rahvusmeeskonna ragbimängija tabati kanepitarvitamiselt, kehtestati talle eluaegne võistluskeeld ning elektroonikakontsern Toshiba peatas kõik tema meeskonnaga sõlmitud sponsorluslepingud. [4] Seos kanepiga tähendab Jaapanis, et su elu on rikutud.
Hoolimata suhteliselt madalatest uimastite tarvitamise näitajatest ei saa Jaapani riik hakkama sõltuvushäireliste patsientide ravimisega. Avaldame tõlke Johann Hari 2015. aastal ilmunud raamatu „Chasing the Scream“ Jaapanis 2018. aastal üllitatud uustrüki ühest peatükist, mis ilmus veebilehel Open Democracy. Tekst on varem ilmunud portaalis otsekõne.ee. Tõlkis Mart Kalvet.
Artikkel ilmub rööpselt pikema algupärase sissejuhatusega Jaapani metamfetamiiniepideemiate ajalukku.
Seega tundus Akie Abe üleskutse taastada Jaapani kunagine kanepikultuur – koos avaldusega, et ta on kaalunud ka ise kanepi kasvatamist – paljudele jaapanlastele hämmeldav. Millest ta õieti rääkis? «Suurem osa jaapanlastest peab kanepit Jaapanis subkultuurinähtuseks, kuid nad eksivad. Kanep on aastatuhandeid olnud suisa Jaapani kultuuri tuum,» rääkis Jaapani juhtiv kanepiekspert Takayasu Junichi usutluses ajakirjale Asia Pacific Journal.