2002. aasta alguses jõuab Tallinna tänavatele fentanüül – uus sünteetiline opioid, mida tarvitajad ja ajakirjandus hakkavad hellitavalt nimetama «valgeks hiinlaseks» ja hiljem «küüruks». Aine on kuni 50 korda kangem heroiinist ja võtab heroiinituru kiirelt üle. 20 aastat ja ligi 1500 surma hiljem on fentanüül koos oma derivaatidega tänavatelt kadunud. Ajalugu kordub taas, sest nüüd tõrjusid fentanüüli turult välja sellest potentsiaalset veelgi kangemad sünteetilised opioidid – nitaseenid.
«Nitaseenid on pärast fentanüülituru ärakukkumist hetkel Eestis levinumad tarvitatavad opioidid. Tegemist on väga tõsise probleemiga,» ütleb Tervise Arengu Instituudi (TAI) uimastite ja sõltuvuste keskuse teadur Katri Abel-Ollo.
Kinnitus, et Eestis ei süstita enam fentanüüli, tuleb TAI ja Eesti Kohtuekspertiisi Instiituudi (EKEI) süstlajääkide uuringust, mille raames analüüsitakse keemiliselt vahetuspunktides kogutud süstalde sisu.
Ent põhjust rõõmustamiseks ei ole, sest statistika kohaselt on surmaga lõppenud üleannustamiste hulk taas kasvamas. 2020. aastal oli Eestis uimastite üledoosidest põhjustatud surmasid 31, 2021. aastal 39 ning 2022. aastal nende hulk kahekordistus – registreeriti 80 üledoosidest põhjustatud surma.
Lõppeva aasta lõplik statistika ei ole veel teada, kuid 2023. aasta oktoobri seisuga oli üledoosi surnud 94 inimest; neist 50 surma olid seotud nitaseenidega. 2022. aastal oli 80-st surmast nitaseenidega seotud 33.
Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas ütleb Ypsilonile, et pärast mitmeaastast pausi tuleb tänavu ilmselt jälle tuhat üledoosi-väljakutset täis. Arvestades, et kogu koormus on u 100 000 väljakutset, pole üleannustamisjuhtumitega seotud väljakutsete osakaal suur, kuid siiski tekitab lisatööd. Ajalooliselt on kiirabitöötajaile üledoosidega seotud väljakutsete hulgast rohkem valmistanud peavalu vere kaudu levivate nakkuste oht ja kiirabi varustuse vargused. Reeglina ei käitu opiodide tarvitajad kiirabi suhtes agressiivselt.
20 aastat valget hiinlast
Fentanüül, tuntud ka kui valge hiinlane, jõuab Eestisse 2002. aasta alguses. Ameeriklaste 2001. aasta oktoobrikuine sissetung Afganistani, mille oopiumipõldudel kasvatati suurem osa kogu maailmas heroiini tootmiseks kasutatud moonist, on tarneahelad sulgenud ja turul valitseb vaakum. Selle vaakumi täidab sünteetiline opioid fentanüül, mille tootmiseks ei ole vaja päikese all oopiumimooni kasvatada ja selle saaduseid Afganistanist smugeldada, vaid piisab laborist ja õigetest lähteainetest. Fentanüüli toodi sisse peamiselt vedelal kujul Venemaalt; kohalikes laborites kuivatati see pulbriks.