Ypsiloni veergudel ilmus eelmisel aastal terve intervjuusari religiooni teemadel Ringo Ringveega, Eesti usundiloolase ja siseministeeriumi usuasjade osakonna nõunikuga. Toimetuse koosseisuline antropoloog Steven sai Ringoga taas kokku ja vestles 2021. aasta rahvaloenduse tulemustest ning usust Eestis aastal 2023.
Kuidas erineb 2021. aasta rahvaloendus eelnevatest, 2000. ja 2011. aastal toimunutest?
Erineb juba meetodi poolest: 2000. ja 2011. olid kõiksed rahvaloendused, kus küsiti kõigi üle 15 aastaste elanike käest. Sel korral oli tegemist valimiga, mille pealt tehti üldistused. Seda tuleks vaadata korrelatsioonis varem olnuga – et kas seal tulevad mingisugused anomaaliad sisse. Sest me ei saa enam öelda nagu varem, põhimõtteliselt ühekohalise täpsusega, et oli 361 sellist inimest…
Lilla leegi hoidjat?
Noh, näiteks, et 21 Lilla leegi hoidjat ja mingi number teisi…
Üks anarhotantrist?
Jah, ja järgmisel korral seitse.
Võib öelda, et viimane loendus andis üldisemat pilti, olles natuke sarnasem kõiksugustele arvamusküsitlustele. Valim, mille pealt üldistust tehti, oli suurem – me ei räägi siin tuhandest inimesest nagu arvamusküsitluse puhul –, aga valimi puhul kindlasti tulebki sisse see moment, et me neid väga väikseid usurühmasid, keda tõepoolest on Eestis kümme või seitse, sealt nagu ilmselgelt kätte ei saa.
Võiks öelda, et hea, et see usuküsimus üldse oli, sest siin on olnud arutlusi, kas niisugust küsimust peaks ülepea küsima või mitte. Aga tulemust vaadates tundub see olevat suhteliselt adekvaatne – selline see pilt on.
Mis oli tegelikult üllatav – oli üllatav juba möödunud korral 2011. aastal –, on see, et kindlat usku tunnistavate inimeste protsent ei muutu: see on sõltumata aastast umbes 29%. Aga seal sees on toimunud teatud muutusi; ühtesid on rohkem, teisi vähem. Mõnel puhul on tegemist trendiga, mis puudutab eelkõige eestlasi. Üks trend, mis jätkus, oli luterlaste vähenemine, ja kuna enamik luterlasi on rahvuselt eestlased, siis üldiselt peegeldab see ka rahvusliku koosluse muutumist.