Miks see kõik? Kultuurifilosoofilises essees «ufo ja mina»[1] kirjeldan ma üht kogemust varajasest lapsepõlvest. Aasta on arvatavasti 91 või 92, ma ei ole veel kooli läinud. On päev, on suvi, on soe. Ja me oleme kodus – elasime siis Kullerkupu tornmajas, 13. korrusel, aknad olid kõik lõuna poole, Mustamäe ja Nõmme metsa suunas, paremale vaadates nägi Astangut, ühikaid ja veidike ka Harku järve. Üks mu vanematest on rõdul ja hüüab midagi sellist nagu «UFO!» või «Tulge vaatama, tulge siia!». Mäletan, et ühikate kohal olid pilved ja et nende pilvede sees olid kolm päikest.
Võibolla ei olnud päikesed, võibolla olid tulekerad, aga millegipärast mäletan, et pigem olid need kollakas-valged kui kollakas-punakad. Rohkem ei mäleta, kas olid paigal, liikusid, lendasid, kukkusid, haihtusid, kaua ma seda nägin, midagi enamat ei mäleta. Keegi ei mäleta enam midagi täpsemalt – ema ei mäleta üldse ja isa ütleb, et midagi nagu oli, aga tundub suhteliselt ükskõikne selle teema vastu. Aga mul ei ole, ma tahan teada, mis värk sellega on. Ja mida enam ma uurin, seda enam tundub, et mingi värk vist ikkagist on.
Eelnevates osades on vaatluse all olnud väga erinevad juhtumid: esimeses osas juhtumid/vaatlused, mida internetiavarustest leidnud olen, võimalik iseenda teisiku ehk doppelgängeri kohtamine Järveotsas ja lendava objekti jälgimine Veskimetsas; teises paranormaalsed kohtumised vaimude ja hingedega nii Hiina müüri korteris kui ka mujal; kolmandas rääkisime Volkega tulnukate kohtamisest Harku järve äärses parklas; ning eelmises ehk neljandas oli vaatluse all psühhosomaatiline anomaalia «lendava aju» kujul. Lugejal ei ole vaja neid koheselt otsima ja meelde tuletama hakata, ma loetlen need üsna pea ükshaaval ette, sest toimunud juhtumitest hakkab kooruma üpriski huvitav maatriks. Õismäel, ja selle lähiümbruses, on kogetud mitmekülgseid anomaaliaid, neid on tajunud väga erinevad inimesed, kes paljuski ei ole kunagi üksteist kohanud, ning nende anomaaliate asukohad tunduvad esiti väga erinevad. Volke sõnutsi on anomaalsete keskkonnanähtuste uurimisel olulised just eelnevalt mainitud kolm elementi ja nende omavaheline seos: