Pea kaks aastat tagasi aset leidnud Venemaa täiemahuline sissetung Ukrainasse pole mitte ainult äratanud rahvusvahelist hukkamõistu, vaid on tekitanud ka Ukrainat ja demokraatiat pooldava sõjavastase partisaniliikumise Venemaal, mis uue lainena pärast 2020. aasta rahutusi on jõudnud Valgevenessegi.
Tegemist on Vene Föderatsiooni sõjalisi jõupingutusi takistava vastupanuga autoritaarsetele režiimidele. Artikkel uurib selle partisaniliikumiste teket ja meetodeid ning väljakutseid, millega see silmitsi seisab.
Partisaniliikumine, mis tegutseb Moskva ja Minski valitsuste vastu, ei ole sihikule võtnud mitte ainult võimukandjad, vaid ka tsiviiltoetajad ja relvajõud. Lisaks eesmärgile peatada või takistada sõda Ukrainas soovitakse kutsuda esile poliitilisi muutuseid oma riigis.
Kolm opositsioonirühmitust – Venemaa Vabaduse Leegion, Vene Vabatahtlike Korpus ja Rahvuslik Vabariiklik Armee – viivad läbi füüsilisi rünnakuid. Kolmekesi otsustasid nad 2022. aasta 31. augustil moodustada Irpini Deklaratsiooni nimelise liidu, mille juht on endine Venemaa Riigiduuma saadik Ilja Ponomarjov. Tegemist on poliitilise keskusega, mis esindab nende huve Ukraina riigivõimu ees ja korraldab ühist teabepoliitikat.
Sõjavastased aktivistid on võtnud vastutuse osa eest nendest vahejuhtumitest; näiteks tunnistati 19 rongi rööbastelt mahajooksutamist Amuuri piirkonnas, mis häiris drastiliselt Trans-Siberi raudteed. Allikates nimetatakse neid «raudteepartisanideks» või «raudteesabotöörideks».
Liikumine ulatub ka väljapoole Venemaa piire; teateid on tulnud Valgevene raudteelastest, kes aitasid nurjata Venemaa rünnakut Kiievi vastu, ja Kremli mobilisatsiooniprogrammi vastu seismisel võtmerolli etendanud tšerkesside protestidest.
Sündmuste ajajoon viitab kasvavale opositsiooniliikumisele, mis on valmis vastupanu väljendamiseks kasutama ebatavalisi meetodeid.
Eri allikates esitatud teave viitab sündmustele, mis on seotud sabotaaži, süütamiste ja vastupanuga Venemaa valitsusele, eriti (sund)mobilisatsiooni kontekstis. Tegevust viivad läbi eri rühmitused ja isikud, kes seisavad vastu Vene Föderatsiooni presidendi administratsioonile. Need tegevused hõlmavad mitmesuguseid taktikaid, sealhulgas sõjaväeteenistuse büroode ja ladude põletamist, rongide rööbastelt mahajuhtimist ning relvastatud vastupanu Dagestanis ja Inguššias.