Kas globaalne uimastipoliitika liigub õiges suunas? Aga lokaalne? Kas riigid hakkavad varsti järjepanu narkootikume seadustama või pöördub uimastipoliitika hoopis tagasi verisesse minevikku? Seniseid arenguid ja võimalikke tulevikuperspektiive analüüsib Eesti psühhotroopsete ainete tarvitajate ühingu LUNEST juhatuse liige Mart Kalvet.
Rahvusvahelise uimastipoliitika konsortsiumi IDPC tänavune aruanne «Rajalt maas: variraport vahekokkuvõttele 2019. aasta ministrite uimastiteemalisest deklaratsioonist» näitab selgelt, et maailma riigid ei pea endale ÜRO uimastikomisjoni 62. koosolekul aastani 2029 võetud uimastipoliitika nüüdisajastamise kohustusi prioriteetseteks; kümnest lubadusest on märgatavaid edusamme seni tehtud vaid ühe – kodanikuühiskonna mõtestatud kaasamise – täitmisel.
See, et inimestel on veidi rohkem sõnaõigust oma riigi narkopoliitikas kaasa rääkida, on kiiduväärne, kuid ilmselgelt ebapiisav, kui samas ei suudeta ohjeldada uimastiturgusid, peatada ei organiseeritud kuritegevust ega ka digitehnika kasutamist uimastitega äritsemises, kaitsta uimasteid tarvitavate inimeste tervist, parandada elupäästvate ravimite kättesaadavust, tagada inimõigusi, vabastada uimasteid tarvitanud inimesi kinnipidamisasutustest, lahendada võimalikke vastuolusid globaalsete uimastikaubanduse-vastaste lepingute ja uimastiturgusid reguleerima asuvate riikide vahel, vähendada illegaalsesse uimastikaubandusse hõlmatud inimeste vaesust ega koguda selle kõige kohta kvaliteetsemaid andmeid.
Euroopa Liidu tagurpidikäigud
Võiks ju arvata, et aastani 2029 on aega küll ja kui kõik ennast kokku võtavad ja käed külge löövad, näeme juba viie-kuue aasta pärast uut, paremat maailma, kus kõikide loetletud eesmärkide nimel on suudetud teha tõsiseltvõetavaid pingutusi ja saavutatud soovitud tulemusi, kuid, nagu kirjutab IDPC uurimus- ja huvikaitseametnik Adrià Cots Fernández külgnevas artiklis, pole narkopoliitilises plaanis üksmeelt isegi Euroopa Liidu riikide seas ning sedagi vähest, mida viimastel aastatel on kahjude vähendamise ja uimastitarvitajate õiguste edendamise vallas saavutatud, ähvardavad parempopulistlikud ideoloogilised reformid ja krooniline alarahastus, mis võivad kaasa tuua põhimõttelise tagasipöördumise totaalse uimastisõja tandrile, millelt olime mõnede lootusrikkamate entusiastide arvates juba hakanud lahkuma.