Kümne aastaga on Eesti kaotanud 3000 kinnipeetavast 1000. Prognooside järgi ei jää ka vanglate praegune 70% täituvus püsima ning riigikontroll on teinud ettepaneku sulgeda hetkel kõige rohkem amortiseerunud Tartu Vangla ja hoida selle ülalpidamiskulude arvelt 2023. aasta seisuga kokku ligi 13 miljonit eurot aastas.
Ühelt poolt võib kinnipeetavate arvu vähenemine tunduda positiivse trendina ja kõneleda turvatunde suurenemisest ühiskonnas, teiselt poolt võib rääkida demograafilisest kriisist ja rahvastiku vananemisest, sest nii nagu teisigi inimesi, ei sünni ka kurjategijaid piisavalt peale. Nemad samuti vananevad. Selle poolt räägib ka vanglate krooniline personalipuudus – vangivalvuridki vananevad ja neid ei sünni piisavalt. Kui vaadata Politsei- ja Piirivalveameti personaliridu, näeb samasugust trendi – needki on hõredad, mis tähendab, et ka politseinike iive on miinuses.
Kui võtame kolme vangla aastaseks ülalpidamiskuluks 39 miljonit eurot ja liidame sellele Politsei- ja Piirivalveameti ja Justiitsministeeriumi kulud, saame ilma arvutamatagi aru, et ühiskonnale 95% kurjategijate poolt tekitatud kahjud on väiksemad kui Vanglateenistuse, Politsei- ja Piirivalveameti ja Justiitsministeeriumi tekitatud kulud kokku. Ja kui vaatame, et rahapuuduses suletakse päästekomandosid, tekib küsimus, kas ei oleks aeg Vanglateenistuse, Politsei- ja Piirivalveameti ning Justiitsministeeriumi reformimiseks?
Kuna suur osa kinnipeetavatest teeb nii või naa tööd, võiks alustada sellest, et vanglate personaliprobleemi lahendamiseks hakkavad kinnipeetavad vanglates end ise valvama ja selle eest praegustele vangivalvuritele kehtestatud palganumbrite ulatuses palka saama. Kuna vangid on kogu aeg kohapeal, jääksid ära praeguste vangivalvurite tööle- ja kojusõidukulud ning väheneks surve liiklustihedusele ja teedele, nagu ka õhku paisatavate kasvuhoonegaaside hulk. Kurjategijate õiglane tasustamine elavdaks majandust – nad saaksid oma peresid toetada; pikaajalisemad vangid saaksid oma tulud investeerida, et hiljem vanglast vabanedes töökohti luua.