Alates 2021. aasta novembrist olen teid Ypsiloni veergudel viinud ekskursioonile metsikusse Lääne-Tallinnasse, et tutvustada seda merest tõusnud maad alates muinasajaloo hämarustest kuni värskete taiesteni nüüdistänavatel. Hooaja viimasel magalatuuril keskendun kohanimele «Õismäe», et selgitada miks ma olen seda üpris liberaalselt ja mitmetähenduslikult kasutanud.
Toponüümia ehk kohanimede lahtiseletamine on oluline aspekt inimasula uurimisel, ent millegipärast olen ma seda kahe viimase aasta jooksul pidevalt kõrvale jätnud. Kohati on see tundunud ebaapetiitse tegevusena, mis tahab tihti päädida toore loeteluga, hingetu ja narratiivitu tekstiga. Abiks võiks ju olla asjaolu, et tegemist on naljaka kohanimega, mille haakumist nt 615 referentsidele toetuva õie-temaatikaga on üks Ypsiloni autor juba esile tõstnud, ent see jääks hooaja finaali puhul tsipake banaalseks.
Koomilisuse asemel püüan leida teksti võtit «Õismäe» polüsemantilisusest – sellest, et «Õismäe» või lühendatult «Õika» võib viidata mitmele eri asukohale Lääne-Tallinnas. Lugu avaneb, sest tegemist ei ole staatilise kohanimega, mis sünnib ja sureb koos inimasustusega. Lugu areneb, sest see kõnnib «Õismäe» kannul, mis on rännanud nii ajas kui ka ruumis ja esiti tähistanud üpris singulaarset asuala Kopli lahe ääres, seejärel liikunud edasi lühendiks uusasumile ja samas sünonüümiks tervele linnaosale.
Näiteks võib sõber öelda, et ta läheb Õikale, ja tänu nii konkreetse jutuajamise kui ka meievahelise suhte kontekstile saan ma aru, kas ta mõtleb just tehistiigiga Väike-Õismäe nimelist asumit või hoopiski sellega külgnevaid asumeid (näiteks Astangu, Pikaliiva jne). Ma saan ka aru, kui ta mõtleb lihtsalt Haabersti linnaosa, milles need asumid asuvad. Kahjuks viitab kontekst väga harva kohale Väike-Õismäest kilomeetrikese jagu loodes, kus asub algupärane Õismäe asum.