Ajakirjandusrühmitus Ypsilon on terve aasta mõnuga tööd teinud: kirjutanud-toimetanud, tänavatel ühiskonnaga kursis olnud ja kaasautoreid sebinud. Me oleme andnud rõõmuga endast kõik, et teil, me kallid lugejad, oleks igapäevaselt huvitav. Nüüd kobime kaheks nädalaks kollektiivselt puhkusele, ent ei jäta teid üldsegi omapäi.
Esiteks on teil puhkuse ajal võimalik vaadata Maiduk Lifecoachi seniavaldamata viietunnist maraton-streami, kus juttu külalisega jätkus kauemaks. Kuulamiseks pakume Siemens Nokia uut EP-d «Ebarealju». Ning seejärel hõivame terve teie juulilõpu vaba aja, sest salamahti on meie esikale tekkinud uus rubriik DROOG ja seal ootab teid tervelt 68 artiklit-lugu-teksti. Jah, need ei ole üldsegi uued tekstid, vaid viimase kahe aasta jooksul juba avaldatud. Ent me oleme päris kindlad, et te olete nii mõnegi neist maha maganud, ja nüüd tuletame neid kõiki teile meelde. Temaatiliselt võiks neid jaotada järgmiselt.
Sõltuvus
Droogidest räägitakse enamasti kui sõltuvusttekitavatest ainetest ja ka Ypsiloni toimetus on sellele korralikult tähelepanu pööranud. Näiteks oleme avaldanud artikleid Aseri rehabilitatsioonikeskusest ja selle asukatest ning uimastisõltlaste probleemidest, mis kaasnevad stigmade ja stereotüüpidega. Norepinefriini nimeline kaasautor on meile kahel korral kirjutanud enda sõltuvusest ja võõrutusest. Sõltlased on inimesed ja neid annab ka armastada, nagu kirjutab Neiuüheltpoolt oma loos «PIHTIMUS 〉 Ma armasta(si)n sõltlast». Hiljutises loos «Mina trippisin siin» nimetab autor sõltuvust hoopiski keha «loomulikult suureks narkovaeguseks». Mine võta nüüd kinni, mis värk nende droogidega on.
Kanep
Üks levinumaid drooge maailmas on kanep ja Ypsiloni veergudel on ilmunud tervelt kümme lugu sellest «kuradisalatist». Y-420 kirjutab meile näiteks harivaid artikleid savusuitsetajate kombestikust ja Tallinna munitsipaal-gravity-bongidest, millest võiks ühel hetkel lausa interaktiivse kaardi teha. Ypsiloni Tervishoiu Asutus võttis kunagi ammu ühendust professor Jaanus Harroga ja selgitas välja, miks külmas hitib mahv vähem ning käis ka Hispaanias tutvumas sealsete kanepiklubidega, kus saab semilegaalselt kivi teha. Laiemast kanepikaubandusest kirjutame artiklites «Uimakanepi reguleerimine Euroopas» ja «Ravikanep Euroopas: tagasivaade aastale 2022», kohalikku turgu ja kombeid tutvustab lugu Tallinna kanepimekast Nõmmest, mis on šnitti võtnud artiklisarjast «Mina elasin siin» ja kannab nime «Mina suitsetasin siin». Eraldi võiks välja tuua artikli HHC-st ehk heksahüdrokannabinoolist, kunagise legaalse kanepiderivaadi spice'i väikevennast, mis Eesti turule ilmus ja siit kadus kui sabatäht. Lisaks oleme lugejatele lahti selgitanud ka numbrikombinatsiooni «420» ja ülemaailmse kanepipüha tagamaad ning pakkunud Eestile paremini sobiva viidipüha tähistamise 15. juunil.